To danske virksomheder de første i EU med bevis for produkters miljøeffekt

Med en splinterny verifikation af deres produkters effekt, har to danske virksomheder taget têten inden for miljøteknologi. Og flere bør se mulighederne i verficering: det kan føre til øget eksport.

10.06.2015

CSR.dk

Moesbaek A/S og J. S. Trading APS er to ud af de første tre virksomheder i Europa med dokumentation for effekten af deres klima- og miljøprodukter, så de over for kunder kan bevise at deres produkter holder, hvad de lover. De to virksomheder fik officielt tildelt verifikationerne af EU-Kommissionen i Barcelona den 20. maj - og begejstringen er let at spore. 

”Verifikationen er et utroligt vigtigt skridt for os, da den understøtter vores troværdighed og styrker vores konkurrencekraft. Man kan sige, at vi har fået blåstemplet vores viden og teknik på området, siger Torben Krejberg, Teknisk Direktør i Mosbaek A/S. Virksomheden har fået verifikationen for et produkt, der kan regulere tilløbet af regnvand til kloaksystemet og dermed i princippet fjerne risikoen for oversvømmelser fra kloaksystemet. 

Han forventer, at eksportmarkeder nu bliver yderligere interesseret med den uafhængige verifikation i bagagen. 

Læs også: Vindmøllebranchen er tilbage på sporet

Thomas Bruun, administrerende direktør i ETA, der som en del af Dansk Standard har lov til at verificere miljøteknologier, hæfter sig ved, at danske virksomheder lægger sig i førersædet i Europa. 

”Det er glædeligt at hele to danske virksomheder får dokumentation for deres grønne teknologier. Der er kun én anden virksomhed i EU, der er verificeret på nuværende tidspunkt. Dermed er Danmark langt foran på området og markerer sig i EU som rollemodeller inden for klima og miljøteknologi", siger han.

Læs også: Ikea bruger 7,5 milliarder kroner på klimaet

Thomas Bruun håber nu, at andre virksomheder vil få lyst til at gå efter verifikationerne. Det er ikke så mærkeligt, eftersom det er hans forretning at sælge dem, men han ser også et stort potentiale for især små og mellemstore virksomheder (SMV).

”Vi håber, at det danske forspring på verifikationsområdet er en indikator for, at flere danske virksomheder har set de muligheder en verifikation kan give dem. Især for smv'er, der udvikler helt nye grønne teknologiske løsninger, kan det give nogle unikke konkurrencefordele at kunne dokumentere sine miljøpåstande over for mulige købere af ens produkter”. 

Læs mere om ETV-verifikationen her: www.danish-etv.com 

-JPN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams