Danske virksomheder ønsker en forpligtende klimaaftale

En række af Danmarks fremtrædende virksomheder har netop lanceret en klimaerklæring. Virksomhederne ønsker en forpligtende klimaaftale, skrappere regulering, mere virksomhedsansvar og en styrkelse af forbrugernes mulighed for at vælge bæredygtige produkter.

14.12.2009

CSR.dk

De danske virksomheder, der er samlet i Rådet for Bæredygtig Erhvervsudvikling (RBE), tilslutter sig i erklæringen FN’s internationale klimapanels anbefaling om, at temperaturen ikke må stige mere end 2 grader, og at brugen af fossile brændstoffer skal udfases. RBE opfordrer endvidere politikerne til at strække sig så langt som muligt for at skabe bindende internationale aftaler. En ekstraordinær dansk indsats vil ifølge RBE være en fordel for dansk erhvervsliv, da det kan skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder. Men en målrettet og ambitiøs politisk indsats inden for energirigtige løsninger er altså en nødvendig forudsætning.

Men RBE og dens medlemsvirksomheder vil også selv tage et ansvar. Rådets formand, Niels Due Jensen fra Grundfos, siger: ”Alle RBE’s medlemsvirksomheder gør i forvejen meget på dette område, og de har hver for sig egne prioriteringer og handlingsplaner. I fællesskab kræver vi mere handling og dialog blandt politikere, organisationer og erhvervsliv. Vi vil med erklæringen gerne slå fast, at vi tager et medansvar”.

Af erklæringen fremgår det også, at virksomhederne ønsker, at der skal sikres et effektivt marked for kulstof, der sikrer en stabil, høj pris på CO2, så klimavenlige produkter og serviceydelser favoriseres. Og så opfordres både offentlige myndigheder og det private erhvervsliv til at stille skrappe krav til leverandørers klimapåvirkning, og vælge varer og serviceydelser med lav klimapåvirkning. RBE’s medlemmer tæller virksomheder såsom Arla Foods, Bang & Olufsen, Brdr. Hartmann, Coop Danmark, Dong Energy, ECCO Sko, Grundfos, MATAS, Novozymes, Post Danmark, Scandic, Tryg Vesta, Toms Gruppen, Vestas Wind Systems og organisationerne Dansk Erhverv og Dansk Industri.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

07.08.2026CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online