Danske tapperier rykker på genbrugsplast

Med Europas mest ambitiøse mål for genbrugsplast i plastflasker arbejder danske tapperier sig støt frem mod målet om 50 procent i 2025. Vejen er dog ikke uden forhindringer - f.eks. gammel lovgivning.

”EU’s målsætning er 25%, så vi har sat barren højt. Vi har lang vej endnu, ikke mindst fordi der mangler genanvendeligt plast af tilstrækkeligt høj kvalitet på markedet", siger direktør Niels Hald fra Bryggeriforeningen. Foto: Bryggeriforeningen..

15.03.2019

CSR.dk

Der er fremdrift mod danske tapperiers mål om, at der skal være mindst 50 procent genbrugsplast i deres plastflasker i 2025 – det dobbelte af EU's målsætning. Således var andelen af genbrugsplast i de benyttede plastflasker i 2018 oppe på 28 procent mod 25 procent i 2017. 

Læs også: HP og IKEA melder sig ind i kampen mod plastikforurening

Sidste år var også året, hvor de tapperier, som er medlem af brancheorganisationen Bryggeriforeningen, satte sig målet om 50 procent i 2025. Det er ifølge Bryggeriforeningen det mest ambitiøse mål af sin slags i Europa og det dobbelte af den målsætning EU har udstukket. 

”EU’s målsætning er 25%, så vi har sat barren højt. Vi har lang vej endnu, ikke mindst fordi der mangler genanvendeligt plast af tilstrækkeligt høj kvalitet på markedet. Men vi presser på over for leverandørerne og er kommet godt i gang med at nå vores mål”, siger direktør Niels Hald fra Bryggeriforeningen, som organiserer omkring 80 procent af de danske tapperier (målt på produceret volumen). 

Tapperierne brugte 570 ton mere genbrugsplast i flaskerne i 2018, hvilket svarer til at det samme antal ton nyfremstillet plast ikke er blevet taget i brug. Samlet brugte tapperierne lige over 3.000 ton genbrugsplast i 2018.

Bryggeriforeningens annoncering af målsætningen om 50 procent genanvendt plast i flaskerne på Carlsbers tapperi i Fredericia. På billedet ses Maria Reumert Gjerding (i midten tv), Jakob Ellemann-Jensen (i midten th), Bryggeriforeningens direktør Niels Hald (th) og komm. dir. Anders Bering fra Carlsberg (tv). Foto: Bryggeriforeningen. .

Genbrug med forhindringer
De danske forbrugere afleverer 93% af de tomme plastflasker i pantautomaterne. Derefter bliver alle flaskerne granuleret, renset og genanvendt som emballage til fødevarer. 

En EU-forordning modarbejder chancen for at opnå 50% genbrugsplast i flaskerne. Den forhindrer, at tapperierne må kalde plast for ”genanvendt”, hvis den genanvendte plast er renset via en ny proces – såkaldt depolymerisering. Denne proces går ud på at nedbryde plasten til dens enkelte byggeklodser, rense dem og derpå sætte byggeklodserne sammen, så de bliver til plast igen. 

”EU-forordningen reducerer desværre incitamentet til at bruge genanvendt plast fra denne proces, som ellers indebærer et sikkert genbrug af indsamlet plast”, siger Niels Hald.

Bryggeriforeningen arbejder på at ændre forordningen gennem de europæiske læskedrik- og kilde/mineralvandsforeninger, UNESDA og EFBW, og ved at gøre opmærksom på problemet over for danske politikere. 

Læs også: H&M med på moden: Vil reducere forbruget af plasticposer

Plastflasker udgør i følge Bryggeriforeningen otte procent af al plastemballage i Danmark. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup