Danske specialister i forbrænding

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund specialiserer sig i teknologi til forbrændingsanlæg og har positioneret sig stærkt i Skandinavien. Virksomheden har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kroner i Fiskeby i Sverige. Den nye teknologi, som virksomheden har udviklet, åbner for et helt nyt forretnings-potentiale på globalt plan.

03.10.2008

CSR.dk

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kr. med den svenske by Fiskeby om levering af den nyeste teknologi inden for forbrænding af affald og bio-masse. Virksomheden indgik i 2007 en tilsvarende aftale i samme størrelsesorden med et anlæg til forbrænding af biomasse i den svenske by Strängnäs.
John Veje Olsen, der er adm. direktør i virksomheden ser satsningen på udvikling som helt afgørende for virksomhedens nuværende succes: ”Hos Babcock & Wilcox Vølund satser vi massivt på innovation og udvikling af teknologier til forbrænding af affald og biomasse. Og det er i høj grad denne indsats, som vi nu høster resultaterne af. Med aftalen om levering af teknologi til det nye forbrændingsanlæg i Fiskeby fortsætter vi således de gode takter på det skandinaviske marked”, siger John Veje Olesen.

Ny type forbrændingsanlæg
Det er udviklingen af en helt ny type forbrændingsanlæg, som er baggrunden for virksomhedens succes. For i takt med at efterspørgslen på CO2 neutral produktion af varme og energi stiger, stiller kunderne også hele tiden nye krav til anlæggenes produktionskapacitet og evne til effektivt at kunne udnytte stadig mere fleksible mængder affald og biomasse.
”De nye anlæg i Fiskeby og Strängnäs bliver de første af sin art i verden. De kommer begge til at bestå af en forbrændingsinstallation med stor produktionskapacitet, som er designet til at håndtere den specielle kombination af både industriaffald og biomasse, som denne kunde ønsker. Dermed imødekommer vi et stort behov på markedet lige nu om, at anlæggene skal kunne genanvende stadig større variationer af biomasse og affald, som er til stede i det umiddelbare nærområde”, siger John Veje Olesen. Anlægget producerer 43 t damp i timen.

Globalt potentiale
Det forretningsmæssige potentiale for den danske teknologi rækker da også videre end Skandinavien: ”Både i England og Tyskland er der i disse år stort fokus på, hvordan man mest effektivt udnytter de biobrændselskilder, de har til rådighed og samtidig på miljøvenlig vis skiller sig af med de stigende affaldsmængder. Med de nye anlæg i Sverige viser vi, at vi kan løse denne udfordring på en både hensigtsmæssig og effektiv måde i forhold til energieffektivitet, miljø og CO2. Derfor har vi også store forventninger til væksten på markederne uden for Skandinavien i de kommende år”, siger John Veje Olesen.
De to nye forbrændingsanlæg i Sverige bliver bygget med en såkaldt multi bio fuel boiler til effektiv produktion af elektricitet ved forbrænding af en kombination af træflis, papir, plast, tørv og affaldsmateriale fra forarbejdet træ.
www.miljohorisont.dk/affald

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart