Danske specialister i forbrænding

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund specialiserer sig i teknologi til forbrændingsanlæg og har positioneret sig stærkt i Skandinavien. Virksomheden har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kroner i Fiskeby i Sverige. Den nye teknologi, som virksomheden har udviklet, åbner for et helt nyt forretnings-potentiale på globalt plan.

03.10.2008

CSR.dk

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kr. med den svenske by Fiskeby om levering af den nyeste teknologi inden for forbrænding af affald og bio-masse. Virksomheden indgik i 2007 en tilsvarende aftale i samme størrelsesorden med et anlæg til forbrænding af biomasse i den svenske by Strängnäs.
John Veje Olsen, der er adm. direktør i virksomheden ser satsningen på udvikling som helt afgørende for virksomhedens nuværende succes: ”Hos Babcock & Wilcox Vølund satser vi massivt på innovation og udvikling af teknologier til forbrænding af affald og biomasse. Og det er i høj grad denne indsats, som vi nu høster resultaterne af. Med aftalen om levering af teknologi til det nye forbrændingsanlæg i Fiskeby fortsætter vi således de gode takter på det skandinaviske marked”, siger John Veje Olesen.

Ny type forbrændingsanlæg
Det er udviklingen af en helt ny type forbrændingsanlæg, som er baggrunden for virksomhedens succes. For i takt med at efterspørgslen på CO2 neutral produktion af varme og energi stiger, stiller kunderne også hele tiden nye krav til anlæggenes produktionskapacitet og evne til effektivt at kunne udnytte stadig mere fleksible mængder affald og biomasse.
”De nye anlæg i Fiskeby og Strängnäs bliver de første af sin art i verden. De kommer begge til at bestå af en forbrændingsinstallation med stor produktionskapacitet, som er designet til at håndtere den specielle kombination af både industriaffald og biomasse, som denne kunde ønsker. Dermed imødekommer vi et stort behov på markedet lige nu om, at anlæggene skal kunne genanvende stadig større variationer af biomasse og affald, som er til stede i det umiddelbare nærområde”, siger John Veje Olesen. Anlægget producerer 43 t damp i timen.

Globalt potentiale
Det forretningsmæssige potentiale for den danske teknologi rækker da også videre end Skandinavien: ”Både i England og Tyskland er der i disse år stort fokus på, hvordan man mest effektivt udnytter de biobrændselskilder, de har til rådighed og samtidig på miljøvenlig vis skiller sig af med de stigende affaldsmængder. Med de nye anlæg i Sverige viser vi, at vi kan løse denne udfordring på en både hensigtsmæssig og effektiv måde i forhold til energieffektivitet, miljø og CO2. Derfor har vi også store forventninger til væksten på markederne uden for Skandinavien i de kommende år”, siger John Veje Olesen.
De to nye forbrændingsanlæg i Sverige bliver bygget med en såkaldt multi bio fuel boiler til effektiv produktion af elektricitet ved forbrænding af en kombination af træflis, papir, plast, tørv og affaldsmateriale fra forarbejdet træ.
www.miljohorisont.dk/affald

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)