Danske specialister i forbrænding

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund specialiserer sig i teknologi til forbrændingsanlæg og har positioneret sig stærkt i Skandinavien. Virksomheden har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kroner i Fiskeby i Sverige. Den nye teknologi, som virksomheden har udviklet, åbner for et helt nyt forretnings-potentiale på globalt plan.

03.10.2008

CSR.dk

Virksomheden Babcock & Wilcox Vølund har netop indgået en kontrakt på 200 mio. kr. med den svenske by Fiskeby om levering af den nyeste teknologi inden for forbrænding af affald og bio-masse. Virksomheden indgik i 2007 en tilsvarende aftale i samme størrelsesorden med et anlæg til forbrænding af biomasse i den svenske by Strängnäs.
John Veje Olsen, der er adm. direktør i virksomheden ser satsningen på udvikling som helt afgørende for virksomhedens nuværende succes: ”Hos Babcock & Wilcox Vølund satser vi massivt på innovation og udvikling af teknologier til forbrænding af affald og biomasse. Og det er i høj grad denne indsats, som vi nu høster resultaterne af. Med aftalen om levering af teknologi til det nye forbrændingsanlæg i Fiskeby fortsætter vi således de gode takter på det skandinaviske marked”, siger John Veje Olesen.

Ny type forbrændingsanlæg
Det er udviklingen af en helt ny type forbrændingsanlæg, som er baggrunden for virksomhedens succes. For i takt med at efterspørgslen på CO2 neutral produktion af varme og energi stiger, stiller kunderne også hele tiden nye krav til anlæggenes produktionskapacitet og evne til effektivt at kunne udnytte stadig mere fleksible mængder affald og biomasse.
”De nye anlæg i Fiskeby og Strängnäs bliver de første af sin art i verden. De kommer begge til at bestå af en forbrændingsinstallation med stor produktionskapacitet, som er designet til at håndtere den specielle kombination af både industriaffald og biomasse, som denne kunde ønsker. Dermed imødekommer vi et stort behov på markedet lige nu om, at anlæggene skal kunne genanvende stadig større variationer af biomasse og affald, som er til stede i det umiddelbare nærområde”, siger John Veje Olesen. Anlægget producerer 43 t damp i timen.

Globalt potentiale
Det forretningsmæssige potentiale for den danske teknologi rækker da også videre end Skandinavien: ”Både i England og Tyskland er der i disse år stort fokus på, hvordan man mest effektivt udnytter de biobrændselskilder, de har til rådighed og samtidig på miljøvenlig vis skiller sig af med de stigende affaldsmængder. Med de nye anlæg i Sverige viser vi, at vi kan løse denne udfordring på en både hensigtsmæssig og effektiv måde i forhold til energieffektivitet, miljø og CO2. Derfor har vi også store forventninger til væksten på markederne uden for Skandinavien i de kommende år”, siger John Veje Olesen.
De to nye forbrændingsanlæg i Sverige bliver bygget med en såkaldt multi bio fuel boiler til effektiv produktion af elektricitet ved forbrænding af en kombination af træflis, papir, plast, tørv og affaldsmateriale fra forarbejdet træ.
www.miljohorisont.dk/affald

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark