Danske landmænd skal klædes bedre på til grøn omstilling

Alle landmænd i Danmark vil fra næste år få adgang til et nyt digitalt redskab, som skal sætte turbo på klimaomstillingen. Samtidig tilbydes landmænd og landbrugsstuderende en helt ny klimauddannelse.

23.11.2021

CSR.dk

Dansk landbrug har defineret mål på klimaområdet, og samfundet stiller krav til den grønne omstilling af landbrugs- og fødevareproduktionen. Nu skal der handles. 

For at bakke op om den udvikling er Forenet Kredit og SEGES gået sammen om at udrulle et nyt digitalt klimaværktøj til landbruget og en klimauddannelse til landmænd og landbrugsstuderende. Forenet Kredit er hovedaktionær i Nykredit, som er den største udlåner til landbruget. Med klimaværktøjet kan alle landmænd få en aktuel status på klima-aftrykket fra bedriften, beregne effekten af forskellige, mulige klimatiltag og få hjælp til at vælge det bedste tiltag.

”Når vi går sammen med landbruget, så har vi et stort potentiale for at gøre en forskel for klimaet, som samtidig også er til gavn for erhvervet selv. Ved at stille viden og værktøj til rådighed for den enkelte landmand yder vi ikke alene et stort bidrag til landbrugets klima-indsats, men et grønt bidrag til hele samfundet. Vi er derfor også glade for, at ikke kun Nykredits kunder men alle landmænd i Danmark kan få adgang til det nye klimaværktøj og klimauddannelsen,” siger Nina Smith, formand for Forenet Kredit.

Læs også: Forskningsprojekt skal mindske migranters arbejdsulykker i dansk landbrug

En potentiel ”game changer”
Det nye værktøj, som er en videreudvikling af et klimaværktøj lanceret af SEGES og Økologisk Landsforening i år, vil ud over at beregne og dokumentere klimabelastningen fra landbrugsproduktionen gøre det muligt at beregne effekten ved implementering af forskellige virkemidler. Dermed kan en landmand se, hvilken effekt mulige tiltag vil have på bedriftens udledning og optag af drivhusgasser. Det giver basis for at udarbejde en mere hensigtsmæssig klimahandlingsplan.

"Jeg tror, at værktøjet bliver en game-changer, for vi kommer til at se nogle effekter i, at man endelig kan måle et aftryk fra produkterne på marken, så forbrugerne kan efterspørge de mere klimavenlige varer. Og når for eksempel en fjerkræproducent køber foder, kan vedkommende også selv begynde at forlange, at foderproducenten leverer foder med et dokumenteret lavere klimaaftryk. Det her kan rykke i hele forsyningskæden, og det tvinger alle til at tænke over klimabelastningen, da det bliver et konkurrenceparameter," siger Julie Cherono Schmidt fra Økologisk Landsforening. 

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart