Danske kraftværker kan erstatte kul med affald

Danmarks manglende kapacitet i forhold til at komme af med affaldet er det problem. En undersøgelse slår nu fast, at medforbrænding er en løsningsmulighed, der ikke skader miljøet mere end andre metoder.

25.07.2008

CSR.dk

Affald kan brændes af i kulkraftværker i stedet for på affaldsforbrændingsanlæg. Teknikken kaldes medforbrænding. Op til syv procent af kullet kan erstattes af affald, som udleder væsentligt mindre CO2.
En ny undersøgelse udført af Danmarks Tekniske Universitet for Affald Danmark peger på, at medforbrænding er fornuftigt ud fra et miljøsynspunkt. Medforbrænding medfører i nogle af beregningerne en marginalt højere udledning af tungmetaller, som til gengæld opvejes af en reduceret CO2-udledning til gavn for klimaet.
”Hvis Danmark skal have en affaldshåndtering, der tager hensyn til både økonomi og miljø, er det i samfundets interesse, at alle kendte teknikker overvejes seriøst. Nu har vi et videnskabeligt grundlag, der viser, at medforbrænding er miljømæssigt ligeværdigt med de andre metoder,” siger sekretariatschef for Affald Danmark, Leif Mortensen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle