Danske Havne øger sit fokus på grøn omstilling

Danske Havne skærper sit fokus på klimaaftrykket og introducerer flere tiltag, der skal bidrage til den grønne omstilling.

I sidste uge lancerede brancheorganisationen en ny hjemmeside, der skal fokusere på grøn omstilling i havnene..

15.10.2019

CSR.dk

Brancheorganisationen Danske Havne, der repræsenterer landets erhvervshavne, introducerer en række initiativer, som skal udbrede de klimatiltag, der finder sted i de danske havne i disse år.

I sidste uge lancerede brancheorganisationen en ny hjemmeside, hvor en del af den er en temahjemmeside. Her skal fokus være på at dele konkrete nyheder og projekter om grøn omstilling i havnene.

Læs også: Dansk Luftfart etablerer fond for at nå klimamål

”Tanken bag er i højere grad at understrege, at vi arbejder i en branche, der også gør sit på området,” siger Tine Kirk Pedersen, der er direktør for brancheorganisationen, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Vi deler gerne ud af vores erfaringer og vil gerne samarbejde bredt med både politikere og Det Blå Danmark generelt, så vi samlet set får bidraget bedst muligt til den grønne omstilling”.

Hos Hirtshals Havn arbejder man strategisk efter FN’s verdensmål om bæredygtighed, Hvide Sande Havn arbejder efter at reducere CO2-udslippet med hele 94 procent og i Copenhagen Malmö Port igangsættes flere nye, grønne tiltag i retning af landstrøm.

Grønt udvalg
Brancheforeningen vil også nedsætte et grønt udvalg på tværs af havnene, hvor der kan deles ud af erfaringer. Desuden skal erfaringerne deles bredt i branchen så havnene kan få inspiration fra de maritime industrier og rederier.

Læs også: WWF kritiserer fire danske pensionsselskaber for deres klimaindsats

”Der vil være store gevinster at hente ved at dele viden. Selvfølgelig for havnene, men også for samfundet generelt. Og måske kan den grønne omstilling oven i købet blive en god forretning,” siger Tine Kirk Pedersen.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia