Danske Havne øger sit fokus på grøn omstilling

Danske Havne skærper sit fokus på klimaaftrykket og introducerer flere tiltag, der skal bidrage til den grønne omstilling.

I sidste uge lancerede brancheorganisationen en ny hjemmeside, der skal fokusere på grøn omstilling i havnene..

15.10.2019

CSR.dk

Brancheorganisationen Danske Havne, der repræsenterer landets erhvervshavne, introducerer en række initiativer, som skal udbrede de klimatiltag, der finder sted i de danske havne i disse år.

I sidste uge lancerede brancheorganisationen en ny hjemmeside, hvor en del af den er en temahjemmeside. Her skal fokus være på at dele konkrete nyheder og projekter om grøn omstilling i havnene.

Læs også: Dansk Luftfart etablerer fond for at nå klimamål

”Tanken bag er i højere grad at understrege, at vi arbejder i en branche, der også gør sit på området,” siger Tine Kirk Pedersen, der er direktør for brancheorganisationen, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Vi deler gerne ud af vores erfaringer og vil gerne samarbejde bredt med både politikere og Det Blå Danmark generelt, så vi samlet set får bidraget bedst muligt til den grønne omstilling”.

Hos Hirtshals Havn arbejder man strategisk efter FN’s verdensmål om bæredygtighed, Hvide Sande Havn arbejder efter at reducere CO2-udslippet med hele 94 procent og i Copenhagen Malmö Port igangsættes flere nye, grønne tiltag i retning af landstrøm.

Grønt udvalg
Brancheforeningen vil også nedsætte et grønt udvalg på tværs af havnene, hvor der kan deles ud af erfaringer. Desuden skal erfaringerne deles bredt i branchen så havnene kan få inspiration fra de maritime industrier og rederier.

Læs også: WWF kritiserer fire danske pensionsselskaber for deres klimaindsats

”Der vil være store gevinster at hente ved at dele viden. Selvfølgelig for havnene, men også for samfundet generelt. Og måske kan den grønne omstilling oven i købet blive en god forretning,” siger Tine Kirk Pedersen.

- MGC

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense