Danske bryggerier vil være CO2-neutrale

Inden længe skal regeringen udvikle en strategi for cirkulær økonomi. Det er noget, Bryggeriforeningen gerne vil komme med input til, hvorfor man på en konference i sidste uge delte ud af egne erfaringer på området med andre brancher.

En af bryggeriernes udfordring i forbindelse med cirkulær økonomi er blandt andet, at rammevilkårerne ofte er usikre, uklare eller ændres hyppigt, hvilket resulterer i, at nogle bryggerier ikke kan foretage langsigtede investeringer, vurderer Niels Hald, adm. direktør i Bryggeriforeningen. Arkivfoto..

11.10.2017

CSR.dk

Sådan lyder nogle af de danske bryggeriers visioner om cirkulær økonomi, der blev præsenteret på en konference på Christiansborg i sidste uge.

Konferencen var arrangeret af Bryggeriforeningen for at dele erfaringer på området med andre brancher og komme med input til regeringens kommende strategi for cirkulær økonomi.

Igennem de seneste 15 år har bryggerierne vist, at der er flere business cases med cirkulære løsninger, som har demonstreret høj ressourceeffektivitet og masser af genanvendelse, fortæller Niels Hald, der er direktør i Bryggeriforeningen:

”Og når vi lægger hånden på hjertet, så har det ikke primært været drevet af grøn samvittighed, men af økonomiske gevinster".

Vi skal handle i fællesskab
I forbindelse med de økonomiske gevinster nævner Niels Hald blandt andet, når bryggerierne opsamler og genbruger den kulsyre, der dannes under gæringen af øl, og bruger den til at karbonisere øl og læskedrikke, samt når bryggerierne opsamler vand, varme og damp og genbruger det andre stedet i produktinen.

”Men vi skal videre med den cirkulære økonomi – både af hensyn til økonomien og miljøet. Derfor har vi glædet os til at diskutere både visioner og udfordringer”, siger Niels Hald.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt bryggeriernes udfordringer nævner han, at rammevilkårene ofte er usikre, uklare eller ændres hyppigt. Indimellem er der således bryggerier, der ikke kan foretage langsigtede investeringer, fordi de ikke ved, hvordan reglerne ser ud i mere end 12-18 måneder frem:

”Så forsvinder den gode business case pludselig. Det skal vi gøre noget ved i fællesskab”, siger Niels Hald.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C