Danske bryggerier vil være CO2-neutrale

Inden længe skal regeringen udvikle en strategi for cirkulær økonomi. Det er noget, Bryggeriforeningen gerne vil komme med input til, hvorfor man på en konference i sidste uge delte ud af egne erfaringer på området med andre brancher.

En af bryggeriernes udfordring i forbindelse med cirkulær økonomi er blandt andet, at rammevilkårerne ofte er usikre, uklare eller ændres hyppigt, hvilket resulterer i, at nogle bryggerier ikke kan foretage langsigtede investeringer, vurderer Niels Hald, adm. direktør i Bryggeriforeningen. Arkivfoto..

11.10.2017

CSR.dk

Sådan lyder nogle af de danske bryggeriers visioner om cirkulær økonomi, der blev præsenteret på en konference på Christiansborg i sidste uge.

Konferencen var arrangeret af Bryggeriforeningen for at dele erfaringer på området med andre brancher og komme med input til regeringens kommende strategi for cirkulær økonomi.

Igennem de seneste 15 år har bryggerierne vist, at der er flere business cases med cirkulære løsninger, som har demonstreret høj ressourceeffektivitet og masser af genanvendelse, fortæller Niels Hald, der er direktør i Bryggeriforeningen:

”Og når vi lægger hånden på hjertet, så har det ikke primært været drevet af grøn samvittighed, men af økonomiske gevinster".

Vi skal handle i fællesskab
I forbindelse med de økonomiske gevinster nævner Niels Hald blandt andet, når bryggerierne opsamler og genbruger den kulsyre, der dannes under gæringen af øl, og bruger den til at karbonisere øl og læskedrikke, samt når bryggerierne opsamler vand, varme og damp og genbruger det andre stedet i produktinen.

”Men vi skal videre med den cirkulære økonomi – både af hensyn til økonomien og miljøet. Derfor har vi glædet os til at diskutere både visioner og udfordringer”, siger Niels Hald.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt bryggeriernes udfordringer nævner han, at rammevilkårene ofte er usikre, uklare eller ændres hyppigt. Indimellem er der således bryggerier, der ikke kan foretage langsigtede investeringer, fordi de ikke ved, hvordan reglerne ser ud i mere end 12-18 måneder frem:

”Så forsvinder den gode business case pludselig. Det skal vi gøre noget ved i fællesskab”, siger Niels Hald.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia