Danske Bank tager vigtigt skridt i den grønne retning

For at leve op til Paris-aftalens krav dropper Danske Bank nu lån til selskaber på oliejagt. Det er imidlertid ikke standarden i toppen af den danske finanssektor, hvor de sorte lån stadig spiller en central rolle.

28.01.2025

CSR.dk

Den frugtbare forretning, som lån til oliejagt har været, er nu fortid i Danske Bank.

For om end praksissen har givet rigeligt med udbytte, så viser nye beregninger fra Mellemfolkeligt Samvirke, at lånene arbejder direkte imod Paris-aftalens krav. Konkret det afgørende krav om, at der skal stoppes for nye boringer efter fossile brændsler.

Danske Bank begrunder beslutningen med et ønske om at være uafhængige af olieselskaberne i fremtiden og en følelse af ’samfundsansvar’, fortæller Samu Slotte, som er Danske Banks chef for bæredygtig finansiering.

Tim Whyte, generalsekretær for mellemfolkeligt samvirke, kalder det et historisk skridt, også i internationale sammenhæng, hvor særligt amerikanske banker dropper klimamål og -tiltag i kølvandet på den nyligt indsatte Trump-administrationen.

Det sorte får 

Samme flotte vendinger kommer imidlertid ikke i brug, når snakken falder på Danmarks næststørste bank, Nordea. Her lever de sorte lån i bedste velgående, hvor Nordea siden 2017 har lånt over 26 milliarder kroner ud til oliejagt, ifølge kortlægningen fra Mellemfolkeligt Samvirke.

De sorte lån ser også malplacerede ud, når man ser dem ved siden af de grønne løfter på Nordeas hjemmeside. Her lyder det nemlig, at ”bæredygtighed er kernen i vores forretningsstrategi og integreret i alle aspekter af vores virksomhed.

I et mail-svar til DR forklarer Nordeas bæredygtighedschef, Anja Hannerz, bankens politik.

”Den væsentligste årsag til, at vi bevarer vores engagement inden for olie- og gassektoren, er ændringerne i det geopolitiske miljø og den øgede kritiske nødvendighed af at have stabil energiproduktion i regionen”.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense