Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

I anledningen af World Water Day er der vandtopmøde i præsident Barack Obamas gemakker. Grundfos er blandt de 12 danske virksomheder, der i dag fremviser danske produkter og know-how til USA’s vigtigste beslutningstagere.

Lego-modellen Waterville bliver i dag præsenteret i Det Hvide Hus. Modellen skal vise amerikanske beslutningstagere danske bud på teknologiske løsninger på U.S.A.'s problemer med tørke og vandspild. .

22.03.2016

CSR.dk

Manglen på vand er en global udfordring for os alle sammen, men også et nationalt problem for amerikanerne. I de kommende år vil USA investere i nye tiltag, der skal nedbringe landets vand- og energiforbrug.

Og måske vil et af de tiltag være udtænkt af danske hjerner.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

I anledningen af World Water Day afholdes der i dag vandtopmødet ”Moonshot for Water” i Det Hvide Hus, oplyser mediet idag.dk. Ti nøje udvalgte stande vil præsentere intelligent teknologi, der kan afhjælpe amerikanerne med tørke og vandspild. Mere end 200 af landets vigtigste beslutningstagere vil være til stede for at overvære virksomhedernes demonstrationer.

Lego i Præsidentens bolig
Grundfos er en af de i alt 12 danske virksomheder, der tilsammen har skabt en model med danske løsninger, der skal vises i Det Hvide Hus. Arrangementet rummer mange perspektiver, fortæller en af deltagerne.

”Vi er glade for, at amerikanerne tager vand- og klimaudfordringerne alvorligt, og at de er parate til at lede efter bæredygtige løsninger på de problemstillinger, der er”, siger Group VP, Group Communications, Public Affairs & Engagement hos Grundfos, Kim Nøhr Skibsted til idag.dk og fortsætter:

”Vores teknologi kan gøre en forskel i forhold til mange af de vandudfordringer, USA og verden generelt står overfor. Både når det drejer sig om drikkevand, spildevand og intelligent håndtering af vandressourcer generelt”.

På den danske stand bliver de forskellige løsninger – der blandt andet indebærer kortlægning af grundvandet og energieffektiv spildevandsrensning – demonstreret af en model bygget i Lego. Modellen forestiller en komplet by (Waterville) og der er brugt 20.000 Legoklodser på at gøre byen detaljeret og livagtig.

Eksperterne er optimistiske
En af de fire danske eksperter, der skal være med til at fremvise Lego-modellen i Det Hvide Hus i dag, er Jesper Kjelds fra målerfirmaet Kamstrup. Og han er optimistisk:

”En reduktion af USA’s vandforbrug på 33 procent eller mere er bestemt realistisk med kendt teknologi. Med et intelligent vandnetværk er det muligt at reducere vandspild i nettet, optimere ressourceudnyttelsen og gøre det muligt for forbrugere og virksomheder at reducere energi og vandforbrug, uden at det går ud over hverken komfort eller økonomisk vækst”, siger Jesper Kjelds.

Læs også: Ny alliance skal hjælpe USA og udbrede dansk vandteknologi

Ud over Grundfos og målerfirmaet Kamstrup består den danske gruppe, der har bidraget til Lego-modellens tilblivelse, af ekspert i lækagesporing Leif Koch, grundvandskortlægningseksperten Skytem, ingeniørvirksomheden Rambøll, eksperter i hydraulik DHI, ventilvirksomheden AVK, Danfoss, Danske vandværker, Danva, Messecenter Herning og Danmarks grønne markedsføringskonsortium State of Green.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J