Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

I anledningen af World Water Day er der vandtopmøde i præsident Barack Obamas gemakker. Grundfos er blandt de 12 danske virksomheder, der i dag fremviser danske produkter og know-how til USA’s vigtigste beslutningstagere.

Lego-modellen Waterville bliver i dag præsenteret i Det Hvide Hus. Modellen skal vise amerikanske beslutningstagere danske bud på teknologiske løsninger på U.S.A.'s problemer med tørke og vandspild. .

22.03.2016

CSR.dk

Manglen på vand er en global udfordring for os alle sammen, men også et nationalt problem for amerikanerne. I de kommende år vil USA investere i nye tiltag, der skal nedbringe landets vand- og energiforbrug.

Og måske vil et af de tiltag være udtænkt af danske hjerner.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

I anledningen af World Water Day afholdes der i dag vandtopmødet ”Moonshot for Water” i Det Hvide Hus, oplyser mediet idag.dk. Ti nøje udvalgte stande vil præsentere intelligent teknologi, der kan afhjælpe amerikanerne med tørke og vandspild. Mere end 200 af landets vigtigste beslutningstagere vil være til stede for at overvære virksomhedernes demonstrationer.

Lego i Præsidentens bolig
Grundfos er en af de i alt 12 danske virksomheder, der tilsammen har skabt en model med danske løsninger, der skal vises i Det Hvide Hus. Arrangementet rummer mange perspektiver, fortæller en af deltagerne.

”Vi er glade for, at amerikanerne tager vand- og klimaudfordringerne alvorligt, og at de er parate til at lede efter bæredygtige løsninger på de problemstillinger, der er”, siger Group VP, Group Communications, Public Affairs & Engagement hos Grundfos, Kim Nøhr Skibsted til idag.dk og fortsætter:

”Vores teknologi kan gøre en forskel i forhold til mange af de vandudfordringer, USA og verden generelt står overfor. Både når det drejer sig om drikkevand, spildevand og intelligent håndtering af vandressourcer generelt”.

På den danske stand bliver de forskellige løsninger – der blandt andet indebærer kortlægning af grundvandet og energieffektiv spildevandsrensning – demonstreret af en model bygget i Lego. Modellen forestiller en komplet by (Waterville) og der er brugt 20.000 Legoklodser på at gøre byen detaljeret og livagtig.

Eksperterne er optimistiske
En af de fire danske eksperter, der skal være med til at fremvise Lego-modellen i Det Hvide Hus i dag, er Jesper Kjelds fra målerfirmaet Kamstrup. Og han er optimistisk:

”En reduktion af USA’s vandforbrug på 33 procent eller mere er bestemt realistisk med kendt teknologi. Med et intelligent vandnetværk er det muligt at reducere vandspild i nettet, optimere ressourceudnyttelsen og gøre det muligt for forbrugere og virksomheder at reducere energi og vandforbrug, uden at det går ud over hverken komfort eller økonomisk vækst”, siger Jesper Kjelds.

Læs også: Ny alliance skal hjælpe USA og udbrede dansk vandteknologi

Ud over Grundfos og målerfirmaet Kamstrup består den danske gruppe, der har bidraget til Lego-modellens tilblivelse, af ekspert i lækagesporing Leif Koch, grundvandskortlægningseksperten Skytem, ingeniørvirksomheden Rambøll, eksperter i hydraulik DHI, ventilvirksomheden AVK, Danfoss, Danske vandværker, Danva, Messecenter Herning og Danmarks grønne markedsføringskonsortium State of Green.

-CHM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online