Dansk trykkeri er CO2-neutralt

KLS Grafisk Hus, som bl.a. trykker magasinet CSR, er som det første, danske trykkeri blevet certificeret som ”klima-neutralt” af det uafhængige, norske selskab CO2focus.

KLS trykker magasiner på certificeret papir..

25.05.2009

CSR.dk

Trykkeriet KLS Grafisk Hus er som det første af sin slags i Danmark bliver certificeret CO2-neutralt.

Norske CO2focus, der er førende i Skandinavien, når det kommer til netop klimacertificering og er tæt knyttet til FN’s miljøprogrammer UNEP og UN Carbon Neutral Network, har foretaget certificeringen ud fra en såkaldt carbon footprint-analyse, der på baggrund af den internationale standard Greenhouse Gas Protocol (GHG) og en livscyklusanalyse (LCA) for husets papirforbrug har beregnet den samlede udledning af CO2.

KLS har herefter opkøbt CO2-kvoter af EU som kompensation for denne udledning. Derudover har virksomheden indkøbt kvoter af FN for at kompensere for papir og øvrige råvarer. Begge dele er omfattet af Kyoto-aftalens oplæg til reducering af CO2-udslip.

"Som Danmarks første CO2-neutrale trykkeri har det været vigtigt for os at få certificeret og dokumenteret vores indsats. Det har vi opnået med CO2focus’ blåstempling af vores produktion", siger administrerende direktør hos KLS Grafisk Hus, Knud Erik Larsen.

Udover certificeringen fra CO2focus, som betyder at KLS kan påføre sine tryksager et klimamærke fra det norske firma der angiver at der er kompenseret for CO2-udledningen i produktionen, så arbejder det danske trykkeri også med andre tiltag på klimafronten.

F.eks. prøver man at genanvende varmen fra de store, energislugende trykkerimaskiner, ligesom man investerer i vindmøller og stiler efter at udskifte firmabilerne til elbiler i løbet af 2009 og 2010. Virksomhedens mål om at nedbringe sit el-forbrug med 20 procent er dermed næsten nået.

Indsatsen blev i november 2008 belønnet med Climate Cup Strategiprisen, og med det nye stempel som CO2-neutral skulle der være gode muligheder for, at KLS Grafisk Hus vil være med i opløbet igen i år.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.