Dansk torsk får stempel for bæredygtighed

Fiskeriet af torsk i Nordsøen og Skagerrak lever nu op til MSC-kravene for bæredygtigt fiskeri. Det sker efter en målrettet indsats fra bl.a. fiskernes side.

De første torsk i dansk farvand er nu blev MSC-miljømærkede. Bestanden af torsk i Nordsøen og Skagerrak er desuden på et acceptabelt niveau igen..

15.09.2016

CSR.dk

Dansk fiskeri har nået lidt af en milepæl. Det skyldes at den danske torsk, som fanges i Nordsøen eller Skagerrak, har fået det blå Marine Stewardship Council-stempel (MSC) for bæredygtighed.

En MSC-miljømærket fisk er defineret ved at være bl.a. er fuldt sporbar til en bæredygtig kilde, og at stamme fra et vildfangende fiskeri, der er blevet certificeret af en uafhængig part op mod MSC's standard for bæredygtigt fiskeri.

Læs også: Bæredygtige laks i Dansk Supermarked

Den danske torsk er blevet godkendt til mærket, efter at et uafhængigt certificeringsorgan har vurderet fiskeriet, som således lever op til MSC´s standarder på området.

”Vi er meget stolte af at være first-movere til at få torsken i Nordsøen og Skagerrak MSC-certificeret. MSC-certificering er guldstandarden for bæredygtighed inden for fiskeri”, siger Formand for Danmarks Fiskeriforenings Producent Organisation (DFPO), Sven-Erik Andersen.

Acceptabelt niveau af torsk
Torsken i Nordsøen og Skagerak har i en længere periode været truet. Bestanden har været under pres, hvilket har skabt bekymring blandt fiskere, forskere og politikere.

Efter en genopretningsplan og en god indsats fra fiskernes side har torsken imidlertid fået bedre vækstbetingelser og er nu på et acceptabelt niveau, skriver MSC på sin hjemmeside.

Læs også: Første danske jomfruhummere får miljømærke

”Torskebestanden er vokset støt over det sidste årti, og vores fiskere har lavet store ændringer i deres fiskerimønster og indført mere og mere selektive redskaber”, lyder det fra Svend-Erik Andersen.

I løbet af de kommende år vil resultaterne og fiskeriet i Nordsøen fortsat blive fulgt nøje, så det sikres, at udviklingen fastholdes og styrkes.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle