Dansk teknologi bag dyrkning af tomater i ørkenen

Et danskudviklet solenergisystem skal muliggøre dyrkning af 15.000 tons tomater i den australske ørken.

Det termiske solenergisystem kommer både til at udnytte solens stråler og havvand til Sundrop Farms 200.000 m2 store gartneri i den knastørre udkant af den sydaustralske by Port Augusta. Illustration: Aalborg CSP..

10.12.2014

CSR.dk

Tomater kommer hvert år til at vokse i den australske ørken, når den nordjyske virksomhed Aalborg CSP i efteråret 2016 har leveret et egenudviklet solenergisystem til en pris af 200 millioner kroner til gartneriet Sundrop Farms.   

Det termiske solenergisystem kommer både til at udnytte solens stråler og havvand til Sundrop Farms 200.000 m2 store gartneri i den knastørre udkant af den sydaustralske by Port Augusta.

Som pioner inden for gartneridrift i ufrugtbare områder, har Sundrop Farms udviklet et koncept, der består i at dyrke afgrøder i den sydaustralske ørken ved brug af havvand og solstråler som primære ressourcer.

Stort potentiale
De positive erfaringer fra et testanlæg har nu skabt grobund for en storstilet anvendelse af teknologien med det formål at producere over 15.000 tons friske grøntsager årligt til de australske forbrugere.

Solenergisystemet skal også levere ferskvand, opvarmning samt elektricitet og vil derved understøtte den bæredygtige drift af Sundrops kommende drivhusanlæg.

"Vi er i en unik position til at kombinere de nyeste og mest avancerede solteknologier med vores viden fra konventionelle dampkedler i forhold til at realisere et projekt med så unikke perspektiver for verdenssamfundet. Sundrop-projektet kommer til at kræve mere end 100.000 ingeniørtimer hos os og vore underleverandører og vil skabe nye grønne jobs i Danmark og internationalt", siger Svante Bundgaard, administrerende direktør hos Aalborg CSP.

Solenergianlægget er designet til at levere mere end 250.000 m3 ferskvand pr. år til kunstvanding gennem afsaltning af havvand.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online