Dansk Supermarked og WWF samarbejder om fisk

Når forbrugerne i fremtiden køber fisk og skaldyr hos Netto, Føtex og Bilka, skal varerne være dokumenteret bæredygtige. Det skal et nyt samarbejde mellem Dansk Supermarked og WWF sikre.

Dansk Supermarked vil arbejde for at skabe fuld transparens i forhold til, hvor og hvordan fiskene er fanget og produceret. Foto: Photos.com. .

11.06.2013

CSR.dk

Om samarbejdet

  • WWF leverer miljøfaglig rådgivning til Dansk Supermarked
  • Samarbejdet omfatter 45-50 arter. Der er fokus på hele Dansk Supermarkeds sortiment
  • Målet er at øge udvalget og salget af miljøcertificeret fisk (MSC og ASC)

Kilde: WWF

Dansk Supermarked har indgået et treårigt samarbejde med Verdensnaturfonden (WWF), hvor målet er, at det fulde sortiment af produkter med fisk og skaldyr på sigt bliver bæredygtigt. Det gælder hele sortimentet fra dåsetun over fiskeolie i pilleform til frosne rødspætter.

Eftersom Bilka, Netto og Føtex årligt langer fisk og skaldyr over disken for mere end en milliard kroner, er der er tale om et omfattende samarbejde, oplyser WWF.

Læs også: Bedre vilkår for bæredygtigt fiskeri

Fuld transparens
Opdrættede fisk og skaldyr er den hurtigst voksende fødevareindustri i verden. Men konventionelt opdræt har konsekvenser for miljø og sundhed. Samtidig er de fleste af verdens vilde fiskebestande under et voldsomt pres på grund overfiskeri. Disse forhold er typisk ikke synlige for forbrugerne.

Så derfor vil Dansk Supermarked arbejde for at skabe fuld transparens i forhold til, hvor og hvordan fiskene er fanget og produceret. Hele butikkernes sortiment af fisk og skaldyr skal således gøres bæredygtigt

”Kunderne skal vide, at deres fisk er bæredygtig, når de handler hos os. Og der hvor vi ikke er i mål endnu, der skubber vi på. Det er et langt sejt træk at ændre fiskeri og fiskeopdræt i en mere bæredygtig retning, men vi forventer, at vi sammen med WWF kan sikre resultater og være med til at flytte det danske marked markant”, siger Helene Regnell, CSR-chef i Dansk Supermarked.

Om de globale fiskebestande

Over 85 procent af verdens fiskebestande er ifølge FN enten fuldt udnyttet, fisket til det yderste eller på grænsen til kollaps.

Fisk og skaldyr fra opdræt (akvakultur) udgør over halvdelen af verdens samlede forbrug og er ofte forbundet med betydelige miljøproblemer som følge af vandforurening, degradering af unik natur og landskab samt anvendelse af ubæredygtigt fiskefoder fra overudnyttede bestande af havfisk.  

Kilde: WWF

Bedre vilkår for miljø og fiskere
Samarbejdet er en vigtig brik i WWF’s miljøfaglige arbejde for at genopbygge overfiskede fiskebestande i havene rundt om i verden og samtidig sikre bedre vilkår for de fiskere og fiskeopdrættere på den anden side af kloden, som er afhængige af de marine ressourcer.

”Når vi arbejder sammen med så stor en spiller som Dansk Supermarked, kan vi se frem til, hvordan tonsvis af fisk og millionvis af dåsetun bliver mere bæredygtige over de næste tre år. Det er virkelig til at tage og føle på – og det afføder konkrete positive forandringer for havmiljøet og for de mange fiskere og lokalsamfund, der lever af havets ressourcer”, siger generalsekretær i WWF, Gitte Seeberg, i en pressemeddelelse.  

Dansk Supermarked var den første aktør i detailhandelen, der i samarbejde med WWF fjernede ål og sværdfisk fra butikkerne tilbage i 2007.

- JKK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.05.2026Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

04.05.2026CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online