Dansk sojaimport er en massiv klimabelastning

En ny opgørelse viser, hvordan en betydelig dansk sojaimport til landbrugsdyr bidrager til landbrugets samlede CO2-udledninger. Regeringens støttepartier kræver handling.

Selvom Concito udgav en rapport i 2014, der varslede om den aktuelle klimabelastning, som den danske sojaimport er ansvarlig for, mener flere parter, at der ikke er blevet gjort nok for at ændre det..

29.04.2020

CSR.dk

Årligt importerer danske landmænd omkring 1,7 millioner tons sojaskrå, der blandes i foderet til griser og køer. Og det kan tydeligt ses på klimaregnskabet for Danmarks samlede landbrug. Det skriver Politiken.

En opgørelse, som Københavns Universitet har udarbejdet for Fødevareministeriet viser nemlig, at den importerede soja har et udslip af drivhusgasser, der svarer til 6,2 millioner tons CO2. 

Oven i dette blander landbruget foderet med importeret palmeolie og solsikke, hvilket hiver den samlede CO2-udledning op på omkring 7 millioner tons. 

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Hovedårsagen til den massive CO2-udledning ligger i, at der fortsat bliver ryddet skov til fordel for marker til dyrkning af foder. Alene det, er ansvarlig for knap 80 procent af klimabelastningen.

Concito udarbejdede blandt andet en rapport i 2014, der kom med præcis samme estimat for udledningen af drivhusgasserne. Formålet var primært at opfordre til at omstille til en dansk produktion af foder, der kan erstatte den importerede soja. Her er der nu spæde forsøg i gang, mens en eventuel storproduktion sandsynligvis ligger længere ude i fremtiden. 

Handling nu
Fødevareminister Mogens Jensen (S) har meddelt til Ritzau, at regeringen gennem Dansk Alliance for Ansvarlig Soja har givet en række virksomheder og organisationer opgaven at fremsætte en handlingsplan, hvilket vil ske inden for næste måned. Det har flere dog udtryk kritik overfor, blandt andre fødevareordfører, Zenia Stampe, fra De Radikale.

“Der er absolut intet sket, siden vi tog det op med landbruget i 2014 og 2015, ud over, at Arla har taget et stort skridt”, siger hun til Politiken.

Læs også: Bøn til europæiske virksomheder: stop handel med brasilianske produkter

Hvis der ikke kommer ændringer, går partiet endvidere ind for en indskrænkning af den danske svineproduktion. Signe Munk fra SF mener, at al importeret soja skal være bæredygtigt, så dyrkningen ikke sker på bekostning af regnskoven. 

I en skriftlig kommentar til Politiken, påpeger den administerende direktør for Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, at det er irrelevant at vurdere klimaaftrykket på basis af det importerede soja, hvis man ikke også trækker aftrykket fra for de 90 procent af det danske svinekød, som eksporteres.

Han understreger endvidere, at Landbrug & Fødevarers regler allerede i dag tilsiger, at importeret soja ikke kommer ulovligt afskovede arealer.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus