Dansk sojaimport er en massiv klimabelastning

En ny opgørelse viser, hvordan en betydelig dansk sojaimport til landbrugsdyr bidrager til landbrugets samlede CO2-udledninger. Regeringens støttepartier kræver handling.

Selvom Concito udgav en rapport i 2014, der varslede om den aktuelle klimabelastning, som den danske sojaimport er ansvarlig for, mener flere parter, at der ikke er blevet gjort nok for at ændre det..

29.04.2020

CSR.dk

Årligt importerer danske landmænd omkring 1,7 millioner tons sojaskrå, der blandes i foderet til griser og køer. Og det kan tydeligt ses på klimaregnskabet for Danmarks samlede landbrug. Det skriver Politiken.

En opgørelse, som Københavns Universitet har udarbejdet for Fødevareministeriet viser nemlig, at den importerede soja har et udslip af drivhusgasser, der svarer til 6,2 millioner tons CO2. 

Oven i dette blander landbruget foderet med importeret palmeolie og solsikke, hvilket hiver den samlede CO2-udledning op på omkring 7 millioner tons. 

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Hovedårsagen til den massive CO2-udledning ligger i, at der fortsat bliver ryddet skov til fordel for marker til dyrkning af foder. Alene det, er ansvarlig for knap 80 procent af klimabelastningen.

Concito udarbejdede blandt andet en rapport i 2014, der kom med præcis samme estimat for udledningen af drivhusgasserne. Formålet var primært at opfordre til at omstille til en dansk produktion af foder, der kan erstatte den importerede soja. Her er der nu spæde forsøg i gang, mens en eventuel storproduktion sandsynligvis ligger længere ude i fremtiden. 

Handling nu
Fødevareminister Mogens Jensen (S) har meddelt til Ritzau, at regeringen gennem Dansk Alliance for Ansvarlig Soja har givet en række virksomheder og organisationer opgaven at fremsætte en handlingsplan, hvilket vil ske inden for næste måned. Det har flere dog udtryk kritik overfor, blandt andre fødevareordfører, Zenia Stampe, fra De Radikale.

“Der er absolut intet sket, siden vi tog det op med landbruget i 2014 og 2015, ud over, at Arla har taget et stort skridt”, siger hun til Politiken.

Læs også: Bøn til europæiske virksomheder: stop handel med brasilianske produkter

Hvis der ikke kommer ændringer, går partiet endvidere ind for en indskrænkning af den danske svineproduktion. Signe Munk fra SF mener, at al importeret soja skal være bæredygtigt, så dyrkningen ikke sker på bekostning af regnskoven. 

I en skriftlig kommentar til Politiken, påpeger den administerende direktør for Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, at det er irrelevant at vurdere klimaaftrykket på basis af det importerede soja, hvis man ikke også trækker aftrykket fra for de 90 procent af det danske svinekød, som eksporteres.

Han understreger endvidere, at Landbrug & Fødevarers regler allerede i dag tilsiger, at importeret soja ikke kommer ulovligt afskovede arealer.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København juni 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

København

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København