Dansk plastvirksomhed har en unik metode til at genanvende plastik i uendelighed

Den danske virksomhed Faerch Group har en særlig metode til at genanvende brugt plastik. Desværre sorteres det danske plastaffald ikke godt nok og virksomheden investerer derfor i fabrikker i andre lande, hvor man er bedre til at sortere.

17.12.2020

CSR.dk

Plastvirksomheden Faerch Group, der netop er blevet opkøbt af A.P. Møller Holdings, har en unik metode til at genanvende plastik.

Det skriver Børsen.

Planen er at skabe fire-fem nye fabrikker magen til den virksomheden allerede har i Holland. I forhold til placeringer tænkes der i lande som Frankrig, Spanien eller Tyskland – men altså ikke Danmark. Det er der en god grund til.

“Udfordringen i Danmark er, at vi ikke får samlet råvarerne ind. Plastikken bliver i al for stor grad en del af affaldsstrømmen i stedet for at indgå i et cirkulært system, hvor vi kan genbruge det,” fortæller Lars Gade Hansen, adm. direktør i Faerch Group.

Tilbage i 2018 opkøbte Faerch Group den hollandske koncern 4Pet Group – simpelthen for at få nok adgang til pet-plastik. Allerede dengang lød det fra ledelsen i Faerch Group, at plast-forbruget tilsvarende kapaciteten alene på koncernens Holstebro-fabrik var 25 procent større end den tilgængelige mængde i Danmark.

Læs også: Mængden af plastik på kloden er dobbelt så stor som mængden af alle verdens dyr tilsammen

En problematik som man kan nikke genkendende til hos den danske brancheorganisation Plastindustrien. Plastaffald fra de danske husholdninger ender alt for ofte i containeren med dagrenovation – og ikke i plastikcontaineren, som den burde.

Christina Busk fra Plastindustrien bekræfter, at genanvendelse gennem Faerchs særlige metode giver pet-plast et nærmest uendeligt liv, da kvaliteten ikke forringes i genanvendelses-processen. Netop derfor er det ærgerligt, at vi i Danmark ikke formår at indsamle større mængder plastik.

I Danmark arbejder vi dog på at færdiggøre et udvidet producentansvar i 2025, der skal sikre, at de virksomheder der sender plastik på markedet, selv skal sørge for at inddrive produkterne igen.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online