Dansk plastvirksomhed har en unik metode til at genanvende plastik i uendelighed

Den danske virksomhed Faerch Group har en særlig metode til at genanvende brugt plastik. Desværre sorteres det danske plastaffald ikke godt nok og virksomheden investerer derfor i fabrikker i andre lande, hvor man er bedre til at sortere.

17.12.2020

CSR.dk

Plastvirksomheden Faerch Group, der netop er blevet opkøbt af A.P. Møller Holdings, har en unik metode til at genanvende plastik.

Det skriver Børsen.

Planen er at skabe fire-fem nye fabrikker magen til den virksomheden allerede har i Holland. I forhold til placeringer tænkes der i lande som Frankrig, Spanien eller Tyskland – men altså ikke Danmark. Det er der en god grund til.

“Udfordringen i Danmark er, at vi ikke får samlet råvarerne ind. Plastikken bliver i al for stor grad en del af affaldsstrømmen i stedet for at indgå i et cirkulært system, hvor vi kan genbruge det,” fortæller Lars Gade Hansen, adm. direktør i Faerch Group.

Tilbage i 2018 opkøbte Faerch Group den hollandske koncern 4Pet Group – simpelthen for at få nok adgang til pet-plastik. Allerede dengang lød det fra ledelsen i Faerch Group, at plast-forbruget tilsvarende kapaciteten alene på koncernens Holstebro-fabrik var 25 procent større end den tilgængelige mængde i Danmark.

Læs også: Mængden af plastik på kloden er dobbelt så stor som mængden af alle verdens dyr tilsammen

En problematik som man kan nikke genkendende til hos den danske brancheorganisation Plastindustrien. Plastaffald fra de danske husholdninger ender alt for ofte i containeren med dagrenovation – og ikke i plastikcontaineren, som den burde.

Christina Busk fra Plastindustrien bekræfter, at genanvendelse gennem Faerchs særlige metode giver pet-plast et nærmest uendeligt liv, da kvaliteten ikke forringes i genanvendelses-processen. Netop derfor er det ærgerligt, at vi i Danmark ikke formår at indsamle større mængder plastik.

I Danmark arbejder vi dog på at færdiggøre et udvidet producentansvar i 2025, der skal sikre, at de virksomheder der sender plastik på markedet, selv skal sørge for at inddrive produkterne igen.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn