Dansk plastikaffald kan ende på strande i udviklingslande

Professor Gang Liu fra SDU har undersøgt verdens strøm af plastaffald. Han peger på, at en del af de 48.252 ton, som Danmark eksporterede i 2017, kan ende i udviklingslande som Malaysia.

Når vi ser billeder af strande i udviklingslande, hvor plastikken hober sig op, så kan en del af affaldet måske være vores eget..

11.06.2019

CSR.dk

Når vi ser billeder af strande i udviklingslande, hvor plastikken hober sig op, så kan en del af affaldet måske være vores eget.

Danmark eksporterer nemlig ifølge professor hos SDU Livscykluscenter Gang Liu hver år 60-74 procent af vores plastikaffald til andre lande.

Læs også: Asien siger nej til vestlige landes affald

Det skriver SDU.dk.

”Affald er big business og bliver handlet på tværs af verdens lande. I 2017 eksporterede Danmark 48.252 ton plastaffald. 58 procent af plastikken endte i Tyskland, som igen eksporterer store mængder plastik til Asien. Her stopper vores indblik i, hvad der sker med den danske plastik, men en del havner helt sikkert i Asien”, siger professor Gang Liu til SDU.dk.

Gang Liu forsker i cirkulær økonomi og har været med i et forskningsprojekt, hvor forskerne har undersøgt verdens strøm af plastaffald efter at Kina, som var verdens største aftager af Vestens plastikaffald, i 2018 implementerede et forbud mod import af flere typer affald herunder plastik.

”På grund af massive miljøproblemer var Kina nødt til at handle. Kinas længste flod Yangtze-floden fordelte hvert år 1,5 millioner ton plastikaffald i verdenshavene”, siger professor Gang Liu til SDU.dk.

Men efter, at Kina lukkede låget på Vestens foretrukne skraldespand til plastik, er affaldet i stedet havnet i lande som Malaysia, Philippinerne, Indonesien og Vietnam. Greenpeace har kaldt Malaysia for den nye skraldeplads for plastik.

Malaysia sender plastaffald retur
I rapporten, ”The recycling myth, Malaysia and the broken global recycling system”, peger Greenpeace på, at mellem januar og juli 2018 importerede Malaysia 754.000 ton plastik. De er dog nu begyndt at sige fra og har sendt fem containere fuld af plastaffald retur til Spanien og vil snart sende op til 3.000 tons affald retur til Storbritannien, USA, Japan, Kina, Canada, Australien, Holland, Tyskland, Saudi Arabien, Singapore, Bangladesh, Norge og Frankrig.

I Danmark har politikerne søsat flere initiativer for at få styr på de 340.000 ton plastikaffald, som danske husholdninger og virksomheder hvert år skaber. I december 2018 søsatte regeringen sin plastikhandlingsplan.

”Det er rigtig fint, at vi bruger mange resurser på at indsamle og separere plastik, men det er spildt arbejde, hvis det alligevel sendes til Tyskland og videre til Malaysia, hvor det bliver blandet igen”, siger Gang Liu til SDU.dk.

Gang Liu påpeger, at for at opnå en langsigtet cirkulær økonomi både globalt og nationalt, kræver det internationale miljøkrav, hvor alle lande bidrager til ansvarlige genvindingsindustrier.

”Men det kræver, at vi i Vesten stiller krav til behandlingen af vores plastik. Derfor efterlyser vi forskere globale standarder og vurderinger af landes systemer for affaldshåndtering. Et internationalt system, som holder øje og sikrer, at standarderne bliver overholdt. I dag er det muligt frit at overføre landes miljøbelastninger gennem handel”, siger Gang Liu til SDU.dk.

Læs også: 187 lande underskriver aftale om dumpning af plastikaffald

Han peger på Harvard-forskerens teori og model fra 1980’erne, som peger på, at f.eks. miljøregulering over tid ofte har været en fordel for de virksomheder, som reguleres.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online