Dansk organisation uddeler certifikat om ansvarlig biomasse

Den danske miljøorganisation NEPCon har udstedt Europas første certifikat om ansvarlig biomasse til en lettisk producent af træpiller. Det er godt nyt for bl.a. Dong Energy.

Den lettiske træpilleproducent SBE Latvia er blevet SBP-certificeret, hvilket bl.a. vil komme Dong Energy til gode. Foto: Flickr/Andrew Writer.

01.10.2015

CSR.dk

Ansvarlig biomasse er et marked i vækst, navnlig når det kommer til træpiller. Derfor er det godt nyt for blandt andre Dong Energy, at den danske miljøorganisation NEPCon har udstedt Europas første certifikat – og kun det andet på verdensplan – om ansvarlig biomasse til den lettiske træpille-producent SBE Latvia, der har netop Dong som sin største kunde.

Læs også: Biomasse i kraftværker skal være bæredygtig

Certifikatet er udstedt på vegne af Sustainable Biomass Partnership (SBP), der er er et brancheledet initiativ etableret af syv store aktører i den europæiske energibranche, herunder Dong Energy. Til sammen står de for ca. 70% af forbruget af træpiller til energi i Europa.

SBP-certificeringen hjælper producenter, forhandlere og energiselskaber med at dokumentere, at de opfylder nye krav om bæredygtig biomasse. I Danmark kræver en ny brancheaftale blandt andet, at energiselskaberne fra 2019 skal kunne dokumentere, at de anvender bæredygtig biomasse.

”Vi er utroligt glade for, at SBE Latvia har valgt at bruge SBP til at dokumentere bæredygtigheden af de træpiller, de leverer til os,” siger Lead Sustainability Advisor i Dong Energy, Peter Kofod Kristensen, i en pressemeddelelse.

Vigtigt for de europæiske klimaambitioner
SBP understøtter certificering af bæredygtig skovdrift og ansvarlig handel med træ gennem certificerings-ordningerne FSC og PEFC, og det har derfor været afgørende for SBE, der er medlem af den svenske gruppe Swedish Agroenergi Neova Pellets AB Group, at dens leverandører til at lade sig FSC-certificere.

Netop den fremgangsmåde håber NEPCon vil inspirere andre europæiske virksomheder til lignende tiltag. Det kan være afgørende for Europas landes kamp for at reducere deres CO2-udslip.

“EU’s klimapolitik kræver en hurtig omstilling fra fossile brændstoffer til grøn energi, og her spiller øget brug af biomasse en central rolle. Men det er afgørende, at biomassen stammer fra ansvarlige kilder og er ledsaget af troværdige klimadata,” siger NEPCons direktør Peter Feilberg, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dong Energy først med certificering af drift af havvindmølleparker

EU er verdens største marked for træpiller, og markedet vokser, specielt på grund af EU’s 2020-politik, som kræver en hurtig omstilling fra fossil energi til mere klimavenlige alternativer. Ifølge en rapport fra Transparency Market Research nåede den globale handel med træpiller op på en samlet værdi af 6.2 mia. dollars (godt 41,5 mia. kr.) i 2014, et tal der forventes at være tredoblet om mindre end 10 år.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense