Dansk organisation uddeler certifikat om ansvarlig biomasse

Den danske miljøorganisation NEPCon har udstedt Europas første certifikat om ansvarlig biomasse til en lettisk producent af træpiller. Det er godt nyt for bl.a. Dong Energy.

Den lettiske træpilleproducent SBE Latvia er blevet SBP-certificeret, hvilket bl.a. vil komme Dong Energy til gode. Foto: Flickr/Andrew Writer.

01.10.2015

CSR.dk

Ansvarlig biomasse er et marked i vækst, navnlig når det kommer til træpiller. Derfor er det godt nyt for blandt andre Dong Energy, at den danske miljøorganisation NEPCon har udstedt Europas første certifikat – og kun det andet på verdensplan – om ansvarlig biomasse til den lettiske træpille-producent SBE Latvia, der har netop Dong som sin største kunde.

Læs også: Biomasse i kraftværker skal være bæredygtig

Certifikatet er udstedt på vegne af Sustainable Biomass Partnership (SBP), der er er et brancheledet initiativ etableret af syv store aktører i den europæiske energibranche, herunder Dong Energy. Til sammen står de for ca. 70% af forbruget af træpiller til energi i Europa.

SBP-certificeringen hjælper producenter, forhandlere og energiselskaber med at dokumentere, at de opfylder nye krav om bæredygtig biomasse. I Danmark kræver en ny brancheaftale blandt andet, at energiselskaberne fra 2019 skal kunne dokumentere, at de anvender bæredygtig biomasse.

”Vi er utroligt glade for, at SBE Latvia har valgt at bruge SBP til at dokumentere bæredygtigheden af de træpiller, de leverer til os,” siger Lead Sustainability Advisor i Dong Energy, Peter Kofod Kristensen, i en pressemeddelelse.

Vigtigt for de europæiske klimaambitioner
SBP understøtter certificering af bæredygtig skovdrift og ansvarlig handel med træ gennem certificerings-ordningerne FSC og PEFC, og det har derfor været afgørende for SBE, der er medlem af den svenske gruppe Swedish Agroenergi Neova Pellets AB Group, at dens leverandører til at lade sig FSC-certificere.

Netop den fremgangsmåde håber NEPCon vil inspirere andre europæiske virksomheder til lignende tiltag. Det kan være afgørende for Europas landes kamp for at reducere deres CO2-udslip.

“EU’s klimapolitik kræver en hurtig omstilling fra fossile brændstoffer til grøn energi, og her spiller øget brug af biomasse en central rolle. Men det er afgørende, at biomassen stammer fra ansvarlige kilder og er ledsaget af troværdige klimadata,” siger NEPCons direktør Peter Feilberg, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dong Energy først med certificering af drift af havvindmølleparker

EU er verdens største marked for træpiller, og markedet vokser, specielt på grund af EU’s 2020-politik, som kræver en hurtig omstilling fra fossil energi til mere klimavenlige alternativer. Ifølge en rapport fra Transparency Market Research nåede den globale handel med træpiller op på en samlet værdi af 6.2 mia. dollars (godt 41,5 mia. kr.) i 2014, et tal der forventes at være tredoblet om mindre end 10 år.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København