Dansk kapsejladshold vil have mere fart og mindre plastik i havene

Det danske Rockwool-sponsorerede SailGP-hold og organisationen One Ocean Foundation lancerer et initiativ, der vil omdanne vind i sejlene til en løsning, der skal opsamle otte tons plastik fra verdenshavene.

Inden finalen det danske kapsejladshold og One Ocean Foundation gennem initiativet opsamle og genanvende otte tons plastikaffald. Foto: Denmark SailGP Team. .

16.01.2023

CSR.dk

Jo mere vind i sejlene, jo mere plastikaffald indsamles der fra havet. Sådan lyder essensen af initiativet More Speed Less Plastic, som det danske SailGP-hold, sponsoreret af Rockwool, og organisationen One Ocean Foundation har lancereret forud for Singapore Sail Grand Prix.

Målet er at fjerne omkring otte tons plastik fra verdenshavene inden udgangen af SailGP’s tredje sæson, som slutter 3. maj. Og holdet har det perfekte værktøj til at gøre det: en foilende SailGP F50 katamaran, der er i stand til at ramme hastigheder tæt på 100 kilometer i timen, kun drevet af vinden.

”Det er en fantastisk motivation for holdet, at vi, mens vi sejler SailGP, kan rense vores hav, men der er også et vigtigt budskab, som vi ønsker at fremhæve. Gennem initiativet More Speed Less Plastic ønsker vi at understrege, at det er tid til at komme videre end snakken – vi er nødt til at samarbejde for at fremskynde løsninger og gøre noget for at hjælpe med at løse plastproblemet,” siger Nicolai Sehested, skipper for holdet.

Læs også: Samarbejde og investeringer er eneste vej ud af globale kriser

Han har sejlet jorden rundt to gange og fortæller, at han på første hånd har set virkningen af plastforurening på vores oceaner – endda på sejladser på nogle af de fjerneste steder på Jorden, som Point Nemo i Det Sydlige Ocean.

”Når du har set omfanget af den indvirkning, vi har på vores naturlige miljø med dine egne øjne, kan du ikke ignorere det - jeg har set plastik flyde tusinder af kilometer fra kysten, på steder, der næsten ikke er berørt af civilisationen," siger Nicolai Sehested.

”En vigtig social indvirkning”
Som en del af SailGP's såkaldte Impact League måles alle sejlhold uafhængigt på en række områder under hvert Sail Grand Prix - herunder affaldshåndtering.

Ifølge Nicolai Sehested har samarbejdet med One Ocean Foundation medført to Impact League sejre i 2022.

”Med hjælp fra One Ocean Foundation har vi brugt den første fase af sæson 3 på at identificere og reducere vores brug af engangsplastik og sikre, at vi ændrer adfærd i teamet, både under SailGP events og hjemme i lavsæsonen,” siger Nicolai Sehested.

Læs også: To virksomheder satser på innovativ plastteknologi

Jan Pacher, generalsekretær hos One Ocean Foundation, mener også, at initiativet vil gavne de mennesker, der lever af at samle plastikaffald.

”Disse initiativer hjælper ikke kun med at beskytte havet, men har også en vigtig social indvirkning - at give plastaffald en ægte værdi ved at støtte samlerne i lokalsamfundene langs havene, der ofte findes i mindre privilegerede regioner på vores planet,” siger han.

Første del af konkurrencens tredje sæson blev afholdt i Singapore, hvorefter turen går til Sydney, Australien og Christchurch, New Zealand i februar og marts. Finalen kommer til at foregå i San Francisco, USA.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense