Dansk initiativ skal hjælpe virksomheder i ulande

Energistyrelsen har fremlagt et dansk tiltag, som skal hjælpe virksomheder i ulande til nemmere at realisere energibesparende investeringer.

20.10.2014

CSR.dk

På FN’s klimatopmøde i New York i slutningen af september præsenterede klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen en ny dansk forretningsmodel, som er udviklet af Energistyrelsen. Modellen går ud på, at virksomheder i udviklingslande skal have nemmere ved at låne penge til investeringer i energibesparelser.

Læs også: Kollektiv kamp for klimaet

Gennem støtte til en forsikringsordning får bankerne i de respektive ulande sikkerhed for det løbende afkast fra investeringer i energieffektivitet. På den måde vil modellen være gavnlig eksempelvis i forbindelse med renovering af hospitaler, hvor omkostningerne finansieres af de betydelige fremtidige besparelser i energiforbruget. Besparelserne finder således sted, når der gennemføres energieffektive tiltag, skriver Energistyrelsen.

”Alle har en fordel af det”
De øgede investeringer i energieffektive tiltag i ulande vil være til gavn for klimaet, den lokale beskæftigelse og eksport af danske grønne løsninger.

”Det er en ny måde at lave grøn omstilling på, hvor man bruger en skefuld offentlige penge til at få udløst en hel skovlfuld private investeringer. Alle har fordel af det. Virksomhederne sparer energi og penge, og det gavner klimaet. Jeg mener, at det danske initiativ har potentialet til at gøre en forskel, og det taler direkte til den private sektors engagement”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen i en pressemeddelelse.

Det såkaldte ’forsikringsinstrument’ er udviklet i samarbejde med førende eksperter og internationale organisationer, herunder den Interamerikanske Udviklingsbank. Med støtte fra Danmark vil udviklingsbanken nu igangsætte tests af modellen i Mexico.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår