Dansk initiativ skal hjælpe virksomheder i ulande

Energistyrelsen har fremlagt et dansk tiltag, som skal hjælpe virksomheder i ulande til nemmere at realisere energibesparende investeringer.

20.10.2014

CSR.dk

På FN’s klimatopmøde i New York i slutningen af september præsenterede klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen en ny dansk forretningsmodel, som er udviklet af Energistyrelsen. Modellen går ud på, at virksomheder i udviklingslande skal have nemmere ved at låne penge til investeringer i energibesparelser.

Læs også: Kollektiv kamp for klimaet

Gennem støtte til en forsikringsordning får bankerne i de respektive ulande sikkerhed for det løbende afkast fra investeringer i energieffektivitet. På den måde vil modellen være gavnlig eksempelvis i forbindelse med renovering af hospitaler, hvor omkostningerne finansieres af de betydelige fremtidige besparelser i energiforbruget. Besparelserne finder således sted, når der gennemføres energieffektive tiltag, skriver Energistyrelsen.

”Alle har en fordel af det”
De øgede investeringer i energieffektive tiltag i ulande vil være til gavn for klimaet, den lokale beskæftigelse og eksport af danske grønne løsninger.

”Det er en ny måde at lave grøn omstilling på, hvor man bruger en skefuld offentlige penge til at få udløst en hel skovlfuld private investeringer. Alle har fordel af det. Virksomhederne sparer energi og penge, og det gavner klimaet. Jeg mener, at det danske initiativ har potentialet til at gøre en forskel, og det taler direkte til den private sektors engagement”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen i en pressemeddelelse.

Det såkaldte ’forsikringsinstrument’ er udviklet i samarbejde med førende eksperter og internationale organisationer, herunder den Interamerikanske Udviklingsbank. Med støtte fra Danmark vil udviklingsbanken nu igangsætte tests af modellen i Mexico.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online