Dansk Industri under skarp kritik for at ville holde niveauet på CO2-afgifter nede

Lobbyorganisationen 'Den Åbne Lobby' anklager Dansk Industri, i en meget direkte klimakampagne, for at modarbejde den grønne omstilling.

25.02.2022

CSR.dk

En ny organisation, der går under navnet 'Den Åbne Lobby', angriber i en aggressiv kampagne erhvervsorganisationen Dansk Industri (DI) for at ville presse de kommende CO2-afgifter ned.

Det skriver Berlingske. 

Kampagnen, som ifølge eksperter ser ud til at være tilrettelagt af professionelle folk, florerer i øjeblikket på plakater i gadebilledet, i annoncer i Berlingske samt på de sociale medier.

"Dansk Industri lobbyer for at presse CO₂-afgiften så langt ned, at de største forurenere reelt tørrer regningen af på alle os andre. At favorisere forurenerne er et grådigt angreb på hele vores samfund," lyder budskabet på en plakat, der hænger omkring Slotsholmen i København. 

Bag organisationen står blandt andre Martin Collignon, Morten Primdahl og Morten Saxnæs. Hvem der har finansieret kampagnen, der af eksperter vurderes til indtil videre at have kostet en halv millioner kroner, er endnu uvist.

Det er Dansk Industris holdning til CO2-afgifterne, som organisationen lige nu anfægter. DI ønsker, at man lægger sig på EU-niveau, som lige nu er 750 kroner per ton CO2 udledt. Klimarådet har tidligere estimeret, at niveauet snarere skal ligge på det dobbelte for at Danmark kan nå sit 2030-reduktionsmål på 70 procent i 2030. 

Læs også: Stort flertal af danske virksomheder ønsker ensartet CO2-afgift

Hos Dansk Industri er man afvisende overfor den massive kritik, som kampagnen lægger for dagen. 

"I Dansk Industri er vi absolut tilhængere af den grønne omstilling, der giver fantastiske muligheder for Danmark. Vi var den første erhvervsorganisation, der bakkede op om målsætningen om at sænke udledningen med 70 procent, og vi er dem, der laver flest konkrete planer for, hvordan målsætningen kan nås, så det er noget vås, når de i 'Den Lukkede Lobby' påstår, at vi ikke er grønne," siger Anne Højer Simonsen, der er vicedirektør i Dansk Industri. 

Det er virksomheder som cementproducenten Aalborg Portland, mejerigiganten Arla og isoleringsproducenten Rockwool, som Dansk Industri mener vil flytte produktionen til udlandet, hvis afgifterne bliver for høje. 'Den Åbne Lobby' ser dog ingen ide i at skåne de store virksomheder af den grund.

"Hvorfor er det fair, at for eksempel Aalborg Portland skal betale mindre for at udlede CO₂ end du og jeg? Dansk Industri siger, de er grønne, men deres forslag holder hånden over de sorteste virksomheder på bekostning af resten af samfundet," afslutter Martin Collignon.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense