Dansk hjælp til rent vand i Bangladesh

Grontmij | Carl Bro skal renovere vandforsyningsnettet og bistå opførelsen af et nyt vandværk i Bangladesh’ hovedstad Dhaka.

23.07.2009

CSR.dk

I Bangladesh er klimaforandringer ikke noget man diskuterer på et teoretisk plan og afventer effekten af – det er noget man oplever dagligt. Oversvømmelser og tørkeperioder afløser hinanden og gør det til en kamp at skaffe rent drikkevand til landets 150 millioner indbyggere. Derfor har hovedstadens vandforsyningsselskab valgt at hyre Grontmij | Carl Bro, der allerede har 10 års erfaring med vandprojekter i Bangladesh, til at renovere byens i alt 2.600 km. vandledninger og føre tilsyn med opførelsen af et vandværk, der skal sikre rent vand til to millioner bangladeshere. Opgaven med at renovere Dhakas vandforsyningsnet er klart den mest omfattende og udfordrende af de to. Arbejdet forventes således at vare fem år og Grontmij | Carl Bro vil have to mand fast udstationeret i Bangladesh i hele perioden. Arbejdet vil i øvrigt blive udført med udgangspunkt i den masterplan for vandforsyningen i Dhaka som Grontmij | Carl Bro selv har udarbejdet og løber over de næste 15 til 20 år.
Konstruktionen af det nye vandværk bliver bestemt heller ikke nogen nem opgave. Det overfladevand, der skal renses på værket er som oftest, og specielt i tørkeperioder, stærkt forurenet af spildevand og således et godt stykke fra at være drikkeligt. Værket, der er delvist finansieret af Danida, ventes at tage tre år at opføre og Grontmij | Carl Bro vil have en medarbejder udstationeret på projektet i fra start til slut ligesom eksperter vil besøge projektet undervejs.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle