Dansk FN-chef: Vi kan ikke genanvende os ud af klimakrisen

Inger Andersen, generaldirektør for FN's miljøprogram, advarer mod en stigende produktion af plastik.

Kun 9 procent plastik bliver i dag genanvendt. Arkivfoto..

25.09.2023

CSR.dk

Menneskeheden kan ikke genanvende sig selv ud af klimakrisen. Det advarer danske Inger Andersen, der er generaldirektør for FN's miljøprogram, Unep. Det siger hun på sidelinjen af FN's Generalforsamling, der i disse dage afholdes i New York City.

Det skriver Ritzau.

"Der er forskellige tilkørsler til løsningernes motorvej. Men jeg tror, at alle anerkender, at status quo ikke er en mulighed," siger hun.

Kommentarerne falder to uger efter udgivelsen af det første udkast til en fremtidig international traktat om plastikforurening, som ventes færdiggjort i slutningen af 2024.

Læs også: Hårde tider for verdensmålene

Udkastet kaster lys på uenighederne mellem de 175 deltagende lande, som enten går ind for mere genanvendelse eller en reduktion af de rå polymer, der udgør plastik.

Ifølge Inger Andersen er den mest presserende opgave at reducere bruget af engangsplast i produkter, hvor det ikke er nødvendigt.

Hvorfor skal man eksempelvis omfavne en banan eller en appelsin i plastik, når sådanne varer, som FN-chefen formulerer det, i forvejen er indpakket på en naturlig måde. Yderligere er der behov for at gentænke en række produkter i sig selv, mener hun.

"Har et produkt behov for at være en væske? Kan vi gentænke produktet, kan det blive til pulver, kan det blive sammenpresset, kan det blive koncentreret?," siger Inger Andersen.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

Den globale produktion af plastik er mere end fordoblet i løbet af de seneste to årtier til omkring 460 millioner ton om året. Sker ingenting, risikerer den årlige produktion at blive tredoblet frem mod 2060.

"Det står klart, at vi ikke kan genanvende os ud af det her rod," siger generaldirektøren.

Blot 9 procent af plastik bliver genanvendt, og man kan i dag finde både stort og småt plastik på havbunden, i fugles maver og på bjergtoppe. Mikroplastik er der fundet spor af i mennesker, heriblandt i blod, brystmælk og moderkager.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København