Dansk FN-chef: Vi kan ikke genanvende os ud af klimakrisen

Inger Andersen, generaldirektør for FN's miljøprogram, advarer mod en stigende produktion af plastik.

Kun 9 procent plastik bliver i dag genanvendt. Arkivfoto..

25.09.2023

CSR.dk

Menneskeheden kan ikke genanvende sig selv ud af klimakrisen. Det advarer danske Inger Andersen, der er generaldirektør for FN's miljøprogram, Unep. Det siger hun på sidelinjen af FN's Generalforsamling, der i disse dage afholdes i New York City.

Det skriver Ritzau.

"Der er forskellige tilkørsler til løsningernes motorvej. Men jeg tror, at alle anerkender, at status quo ikke er en mulighed," siger hun.

Kommentarerne falder to uger efter udgivelsen af det første udkast til en fremtidig international traktat om plastikforurening, som ventes færdiggjort i slutningen af 2024.

Læs også: Hårde tider for verdensmålene

Udkastet kaster lys på uenighederne mellem de 175 deltagende lande, som enten går ind for mere genanvendelse eller en reduktion af de rå polymer, der udgør plastik.

Ifølge Inger Andersen er den mest presserende opgave at reducere bruget af engangsplast i produkter, hvor det ikke er nødvendigt.

Hvorfor skal man eksempelvis omfavne en banan eller en appelsin i plastik, når sådanne varer, som FN-chefen formulerer det, i forvejen er indpakket på en naturlig måde. Yderligere er der behov for at gentænke en række produkter i sig selv, mener hun.

"Har et produkt behov for at være en væske? Kan vi gentænke produktet, kan det blive til pulver, kan det blive sammenpresset, kan det blive koncentreret?," siger Inger Andersen.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

Den globale produktion af plastik er mere end fordoblet i løbet af de seneste to årtier til omkring 460 millioner ton om året. Sker ingenting, risikerer den årlige produktion at blive tredoblet frem mod 2060.

"Det står klart, at vi ikke kan genanvende os ud af det her rod," siger generaldirektøren.

Blot 9 procent af plastik bliver genanvendt, og man kan i dag finde både stort og småt plastik på havbunden, i fugles maver og på bjergtoppe. Mikroplastik er der fundet spor af i mennesker, heriblandt i blod, brystmælk og moderkager.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup