Dansk FN-chef: Vi kan ikke genanvende os ud af klimakrisen

Inger Andersen, generaldirektør for FN's miljøprogram, advarer mod en stigende produktion af plastik.

Kun 9 procent plastik bliver i dag genanvendt. Arkivfoto..

25.09.2023

CSR.dk

Menneskeheden kan ikke genanvende sig selv ud af klimakrisen. Det advarer danske Inger Andersen, der er generaldirektør for FN's miljøprogram, Unep. Det siger hun på sidelinjen af FN's Generalforsamling, der i disse dage afholdes i New York City.

Det skriver Ritzau.

"Der er forskellige tilkørsler til løsningernes motorvej. Men jeg tror, at alle anerkender, at status quo ikke er en mulighed," siger hun.

Kommentarerne falder to uger efter udgivelsen af det første udkast til en fremtidig international traktat om plastikforurening, som ventes færdiggjort i slutningen af 2024.

Læs også: Hårde tider for verdensmålene

Udkastet kaster lys på uenighederne mellem de 175 deltagende lande, som enten går ind for mere genanvendelse eller en reduktion af de rå polymer, der udgør plastik.

Ifølge Inger Andersen er den mest presserende opgave at reducere bruget af engangsplast i produkter, hvor det ikke er nødvendigt.

Hvorfor skal man eksempelvis omfavne en banan eller en appelsin i plastik, når sådanne varer, som FN-chefen formulerer det, i forvejen er indpakket på en naturlig måde. Yderligere er der behov for at gentænke en række produkter i sig selv, mener hun.

"Har et produkt behov for at være en væske? Kan vi gentænke produktet, kan det blive til pulver, kan det blive sammenpresset, kan det blive koncentreret?," siger Inger Andersen.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

Den globale produktion af plastik er mere end fordoblet i løbet af de seneste to årtier til omkring 460 millioner ton om året. Sker ingenting, risikerer den årlige produktion at blive tredoblet frem mod 2060.

"Det står klart, at vi ikke kan genanvende os ud af det her rod," siger generaldirektøren.

Blot 9 procent af plastik bliver genanvendt, og man kan i dag finde både stort og småt plastik på havbunden, i fugles maver og på bjergtoppe. Mikroplastik er der fundet spor af i mennesker, heriblandt i blod, brystmælk og moderkager.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams