Dansk Erhverv ønsker uddannelse i offentligt indkøb

Der mangler et uddannelsesmæssigt bindeled mellem intentioner og målsætninger, når det gælder offentligt indkøb. Sådan lyder det fra Dansk Erhverv i et debatindlæg.

Selv om flere kommuner har lagt bæredygtige indkøbsstrategier, mangler flere konkrete målsætninger og guidance, mener Dansk Erhverv. Arkivfoto..

19.08.2022

CSR.dk

Hvis Danmark skal i mål med den grønne omstilling, kræver det ikke kun nationalt engagement, men også lokalt.

Og særligt hos kommunerne, når det gælder indkøb, kan man gennem uddannelse gøre indsatsen bedre.

Det skriver Morten Jung, markedschef hos Dansk Erhverv, og Malene Jæpelt, chefkonsultent hos Dansk Erhverv, i et debatindlæg i Århus Stiftstidende.

Læs også: Debatindlæg: EU-tekstilstrategi vil vende modeindustrien på hovedet

”Desværre viser en dugfrisk kortlægning af kommunernes indkøbsstrategier, at vejen fra grønne intentioner til konkrete målsætninger er noget mere broget, end man kunne have håbet. Ud af 98 kommuner har kun 12 kommuner en indkøbsstrategi, hvor der indgår konkrete målsætninger for CO2-reduktion, imens 81 kommuner har en intention om grønne indkøb. Der er altså stor forskel på intentioner og konkret handling – i hvert fald, hvis vi kigger på kommunernes strategier for indkøb”, lyder det blandt andet fra partnerne.

Læs også: CO2-hjælp til mindre dagligvareleverandører på vej

Forklaringen, mener de, kan findes i, at der mangler guidance og best practice, når kommunerne skal lægge en bæredygtige indkøbsstrategi.

Derfor foreslår Morten Jung og Malene Jæpelt, at man etablerer en ECTS-berettiget uddannelse i offentlige indkøb.

I uddannelsen skal grønne indkøb være en aktiv del, så de studerende kan komme med konkrete målsætninger og initiativer, når det bliver en aktuel del af arbejdspladsens opgaver.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle