Dansk emballagevirksomhed erstatter beton med biodiversitet

Med et ønske om mere natur og velfærd i og omkring hovedkontoret på Fyn har Plus Pack været i gang med et større anlægsarbejde, der skal øge områdets biodiversitet.

I forbindelse med projektet har Plus Pack etableret omkring 186 nye planterarter fordelt mellem træer, buske, græssorter og blomster.. Foto: 123rf.com

17.11.2023

CSR.dk

Om lidt udkommer EU’s nye CSRD-direktiv, der forpligter europæiske virksomheder til at rapportere på implementering og genoprettelse af biodiversitet.

Men det er et tiltag, som emballagevirksomheden allerede nu har gjort en indsats for. Siden maj i år har de nemlig været i gang med et større omlægningsarbejde af området omkring hovedkontoret på Fyn.

Målet med projektet, som virksomheden kalder ’Sammen om mere natur’, var enkelt: at skabe flere grønne uderum, der kan øge den lokale biodiversitet omkring fabrikken og skabe mere velfærd på arbejdspladsen.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

Det fortæller Plus Packs administrerende direktør Camilla Haustrup Hermansen i et indlæg i Fyns Amts Avis. 

Forud for anlægsarbejdet foretog virksomheden ifølge direktøren en såkaldt bioblitz – en biologisk arbejdsmetode, hvor man registrerer så mange arter som muligt indenfor et døgn i et afgrænset naturområde. 

”På forsiden af vores bygninger blev optalt 11 græs- og plantearter som eksempelvis røllike, mælkebøtte, syre, hønsetarm, kornblomst, høgeurt og tusindfryd. På bagsiden af vores bygninger ligger en mark, som har stået brak nogle år efter at have været anvendt til økologisk landbrug. Her blev fundet 31 arter,” skriver Camilla Haustrup Hermansen i indlægget.

Efter undersøgelsen har Plus Pack så i samarbejde med Fælleshaven, anlægsgartneren E. Stein Frandsen og Bio Byg etableret nye omgivelser med omkring 186 plantearter i nyanlagte forhøjninger, bede og omkring en ’evighedssti’ foran administrationsbygningen.

Læs også: Danica Pension har smidt 48 selskaber på porten for nølen med biodiversitetsarbejde

”Vi har plantet i alt 29 træer og buske foran og inde i vores atriumgårde. De fordeler sig på 16 forskellige arter, som er udspecificeret i en omfattende planteoversigt. Der er udplantet og sået i alt 170 forskellige arter af planter og frø,” skriver direktøren.

Og det er alt sammen noget, som Camilla Haustrup Hermansen håber, kan inspirere andre virksomheder til lignende tiltag. 

”At tage de første skridt i retning af mere lokal biodiversitet behøver ikke være svært, men man skal selvfølgelig træffe beslutningen om at ville investere i vild natur og gøre op med de traditionelle flade græsplæner, man typisk ser i erhvervsområder,” skriver hun.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense