Dansk emballagevirksomhed erstatter beton med biodiversitet

Med et ønske om mere natur og velfærd i og omkring hovedkontoret på Fyn har Plus Pack været i gang med et større anlægsarbejde, der skal øge områdets biodiversitet.

I forbindelse med projektet har Plus Pack etableret omkring 186 nye planterarter fordelt mellem træer, buske, græssorter og blomster.. Foto: 123rf.com

17.11.2023

CSR.dk

Om lidt udkommer EU’s nye CSRD-direktiv, der forpligter europæiske virksomheder til at rapportere på implementering og genoprettelse af biodiversitet.

Men det er et tiltag, som emballagevirksomheden allerede nu har gjort en indsats for. Siden maj i år har de nemlig været i gang med et større omlægningsarbejde af området omkring hovedkontoret på Fyn.

Målet med projektet, som virksomheden kalder ’Sammen om mere natur’, var enkelt: at skabe flere grønne uderum, der kan øge den lokale biodiversitet omkring fabrikken og skabe mere velfærd på arbejdspladsen.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

Det fortæller Plus Packs administrerende direktør Camilla Haustrup Hermansen i et indlæg i Fyns Amts Avis. 

Forud for anlægsarbejdet foretog virksomheden ifølge direktøren en såkaldt bioblitz – en biologisk arbejdsmetode, hvor man registrerer så mange arter som muligt indenfor et døgn i et afgrænset naturområde. 

”På forsiden af vores bygninger blev optalt 11 græs- og plantearter som eksempelvis røllike, mælkebøtte, syre, hønsetarm, kornblomst, høgeurt og tusindfryd. På bagsiden af vores bygninger ligger en mark, som har stået brak nogle år efter at have været anvendt til økologisk landbrug. Her blev fundet 31 arter,” skriver Camilla Haustrup Hermansen i indlægget.

Efter undersøgelsen har Plus Pack så i samarbejde med Fælleshaven, anlægsgartneren E. Stein Frandsen og Bio Byg etableret nye omgivelser med omkring 186 plantearter i nyanlagte forhøjninger, bede og omkring en ’evighedssti’ foran administrationsbygningen.

Læs også: Danica Pension har smidt 48 selskaber på porten for nølen med biodiversitetsarbejde

”Vi har plantet i alt 29 træer og buske foran og inde i vores atriumgårde. De fordeler sig på 16 forskellige arter, som er udspecificeret i en omfattende planteoversigt. Der er udplantet og sået i alt 170 forskellige arter af planter og frø,” skriver direktøren.

Og det er alt sammen noget, som Camilla Haustrup Hermansen håber, kan inspirere andre virksomheder til lignende tiltag. 

”At tage de første skridt i retning af mere lokal biodiversitet behøver ikke være svært, men man skal selvfølgelig træffe beslutningen om at ville investere i vild natur og gøre op med de traditionelle flade græsplæner, man typisk ser i erhvervsområder,” skriver hun.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn