Danmarks største havmøllepark fastholder dansk førerposition

Et bredt flertal i Folketinget har vedtaget opførelsen af det, der bliver Danmarks største havvindmøllepark ved Anholt. Beslutningen vækker glæde hos Dansk Energi, der peger dens afgørende betydning for, at Danmark fastholder sin førerposition på området.

23.06.2010

CSR.dk

Inden udgangen af 2013 vil Danmarks største havvindmøllepark være i drift ved Anholt, hvor over 100 møller vil levere ren energi til ca. 400.000 danske husstande. Det er konsekvensen af, at et bredt politisk flertal i Folketinget for nylig blev enigt om, at sige ja tak til tilbuddet på 10 mia. kr. fra Dong Energy. Hos Dansk Energi er man glade for beslutningen og peger dens afgørende betydning for, at Danmark fortsat kan udvikle sine unikke kompetencer omkring netop havvindmøller, og på den måde fastholde sin førerposition på området. Samtidig muliggør afgørelsen, at energibranchen kan tage de nødvendige skridt for at nå nærmere målet om CO2-neutralitet.
”Vi er meget tilfredse med den politiske beslutning om at opføre havvindmølleparken ved Anholt. Det er afgørende for opretholdelsen af førerpositionen på havvindmølleparker, vi fastholder 8.000 danske arbejdspladser og beslutningen sikrer, at vi holder os på sporet i forhold til VE-målsætningen,” siger Lars Aagaard, adm. direktør i Dansk Energi.
Prisen for parken i form af det tilskud, som elforbrugerne maksimalt skal betale Dong Energy pr. kWh time, ligger på 105,1 øre/kWh, hvilket ifølge Klima- og Energiministeriet er på niveau med, hvad lignende havvindmølleprojekter nu om dage koster i vores nabolande. Det skriver Ingeniøren.
Det er Siemens Energy, der skal levere de i alt omkring 111 møller til parken, der dermed vil få en samlet kapacitet på ca. 400 mW og levere CO2-neutral strøm svarende til 4 % af Danmarks samlede energiforbrug.
-AK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København