Naturfredningsforening efterlyser reel grøn omstilling

Danmarks Naturfredningsforening vil have ægte grøn omstilling. Derfor efterlyser foreningen, at regeringen sikrer reel grøn omstilling i forbindelse med de anbefalinger, produktivitetskommissionen netop har afgivet.

"Der er mere end nogensinde før behov for den gennemgribende reform af skatter og afgifter, regeringen har lovet i regeringsgrundlaget fra 2011", skriver Danmarks Naturfredningsforening i en pressemeddelelse..

01.04.2014

CSR.dk

Produktivitetskommissionen er havnet i en situation, hvor den grønne omstilling i hverdagen bremses med vanetænkning. Det mener Danmarks Naturfredningsforening, efter kommissionen 31. marts fremlagde sine anbefalinger.

Danmarks Naturfredningsforening efterlyser nu ægte grøn omstilling og peger selv på, at et stærkt virkemiddel vil være at justere afgifter og skatter, så det bliver billigst at vælge de bæredygtige løsninger.

Læs også: Tiden kalder på grøn omstilling

”Når produktivitetskommissionen i dag går ud med en slutrapport, der konkluderer, at omkostningerne for erhvervslivet over én kam skal ned, så er det hovedløs modeltænkning. Den største samfundsudfordring lige nu er at få skabt en ny type udvikling, der fremmer en bæredygtig omstilling”, siger Susanne Herfelt, der er direktør i Danmarks Naturfredningsforening, i en pressemeddelelse fra foreningen.

I pressemeddelelsen efterlyser Danmarks Naturfredningsforening, at produktivitetskommissionens rapport i højere grad inddrager skatter og afgifter som virkemidler frem for at fjerne dem.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening skal Danmark også fremme økologisk landbrug, elbiler samt busser og lastbiler på biogas, da det vil skabe en langt klogere produktivitet at satse målrettet på de nye, mere bæredygtige teknologier, frem for blot at sænke omkostningerne over en kam.

”Danmark kommer aldrig til at vinde på pris, så vi bør satse stærkt på at vinde på miljø, bæredygtighed og et velfungerende demokrati, der understøtter et ansvarligt erhvervsliv. Men det kræver, at politikerne tør skære igennem og vælge, at der er produkter og teknologier, der hører gårsdagen til”, siger Susanne Herfelt i pressemeddelelsen fra Danmarks Naturfredningsforening.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København