Naturfredningsforening efterlyser reel grøn omstilling

Danmarks Naturfredningsforening vil have ægte grøn omstilling. Derfor efterlyser foreningen, at regeringen sikrer reel grøn omstilling i forbindelse med de anbefalinger, produktivitetskommissionen netop har afgivet.

"Der er mere end nogensinde før behov for den gennemgribende reform af skatter og afgifter, regeringen har lovet i regeringsgrundlaget fra 2011", skriver Danmarks Naturfredningsforening i en pressemeddelelse..

01.04.2014

CSR.dk

Produktivitetskommissionen er havnet i en situation, hvor den grønne omstilling i hverdagen bremses med vanetænkning. Det mener Danmarks Naturfredningsforening, efter kommissionen 31. marts fremlagde sine anbefalinger.

Danmarks Naturfredningsforening efterlyser nu ægte grøn omstilling og peger selv på, at et stærkt virkemiddel vil være at justere afgifter og skatter, så det bliver billigst at vælge de bæredygtige løsninger.

Læs også: Tiden kalder på grøn omstilling

”Når produktivitetskommissionen i dag går ud med en slutrapport, der konkluderer, at omkostningerne for erhvervslivet over én kam skal ned, så er det hovedløs modeltænkning. Den største samfundsudfordring lige nu er at få skabt en ny type udvikling, der fremmer en bæredygtig omstilling”, siger Susanne Herfelt, der er direktør i Danmarks Naturfredningsforening, i en pressemeddelelse fra foreningen.

I pressemeddelelsen efterlyser Danmarks Naturfredningsforening, at produktivitetskommissionens rapport i højere grad inddrager skatter og afgifter som virkemidler frem for at fjerne dem.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening skal Danmark også fremme økologisk landbrug, elbiler samt busser og lastbiler på biogas, da det vil skabe en langt klogere produktivitet at satse målrettet på de nye, mere bæredygtige teknologier, frem for blot at sænke omkostningerne over en kam.

”Danmark kommer aldrig til at vinde på pris, så vi bør satse stærkt på at vinde på miljø, bæredygtighed og et velfungerende demokrati, der understøtter et ansvarligt erhvervsliv. Men det kræver, at politikerne tør skære igennem og vælge, at der er produkter og teknologier, der hører gårsdagen til”, siger Susanne Herfelt i pressemeddelelsen fra Danmarks Naturfredningsforening.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart