Naturfredningsforening efterlyser reel grøn omstilling

Danmarks Naturfredningsforening vil have ægte grøn omstilling. Derfor efterlyser foreningen, at regeringen sikrer reel grøn omstilling i forbindelse med de anbefalinger, produktivitetskommissionen netop har afgivet.

"Der er mere end nogensinde før behov for den gennemgribende reform af skatter og afgifter, regeringen har lovet i regeringsgrundlaget fra 2011", skriver Danmarks Naturfredningsforening i en pressemeddelelse..

01.04.2014

CSR.dk

Produktivitetskommissionen er havnet i en situation, hvor den grønne omstilling i hverdagen bremses med vanetænkning. Det mener Danmarks Naturfredningsforening, efter kommissionen 31. marts fremlagde sine anbefalinger.

Danmarks Naturfredningsforening efterlyser nu ægte grøn omstilling og peger selv på, at et stærkt virkemiddel vil være at justere afgifter og skatter, så det bliver billigst at vælge de bæredygtige løsninger.

Læs også: Tiden kalder på grøn omstilling

”Når produktivitetskommissionen i dag går ud med en slutrapport, der konkluderer, at omkostningerne for erhvervslivet over én kam skal ned, så er det hovedløs modeltænkning. Den største samfundsudfordring lige nu er at få skabt en ny type udvikling, der fremmer en bæredygtig omstilling”, siger Susanne Herfelt, der er direktør i Danmarks Naturfredningsforening, i en pressemeddelelse fra foreningen.

I pressemeddelelsen efterlyser Danmarks Naturfredningsforening, at produktivitetskommissionens rapport i højere grad inddrager skatter og afgifter som virkemidler frem for at fjerne dem.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening skal Danmark også fremme økologisk landbrug, elbiler samt busser og lastbiler på biogas, da det vil skabe en langt klogere produktivitet at satse målrettet på de nye, mere bæredygtige teknologier, frem for blot at sænke omkostningerne over en kam.

”Danmark kommer aldrig til at vinde på pris, så vi bør satse stærkt på at vinde på miljø, bæredygtighed og et velfungerende demokrati, der understøtter et ansvarligt erhvervsliv. Men det kræver, at politikerne tør skære igennem og vælge, at der er produkter og teknologier, der hører gårsdagen til”, siger Susanne Herfelt i pressemeddelelsen fra Danmarks Naturfredningsforening.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C