Danmarks første CO2-neutrale trykkeri vinder Climate Cup 2008

Ikke alene bliver KLS Grafisk Hus det første CO2-neutrale trykkeri 1. januar 2009 – et år før planlagt. Trykkeriet er også blevet tildelt strategiprisen for virksomheder under 500 medarbejdere ved Climate Cup 2008.

28.11.2008

CSR.dk

Strategien er klar: 1. januar 2009 bliver KLS Grafisk Hus Danmarks første CO2-neutrale trykkeri. Nu er den tilmed blevet belønnet med Climate Cup Strategiprisen 2008 for virksomheder med mindre end 500 medarbejdere. Prisen blev uddelt 25. november ved Nordic Climate Solutions-konferencen i Bella Center.
”KLS vinder, fordi virksomheden udviser klart lederskab inden for sin sektor - et lederskab, der har en vision om at være CO2-neutral i 2010, og som tilstræber at påvirke kunder og forretningspartnere til at tage stilling til klimaændringer,” lyder dommerpanelets begrundelse.
- Vi er virkelig stolte af prisen, og den styrker os i vores tro på, at vi gør det rigtige, siger administrerende direktør for KLS Grafisk Hus, Knud Erik Larsen og fortsætter:
- Vi har endda skærpet strategien, siden vi valgte at deltage i Climate Cup 2008. Dengang var vores mål at være CO2-neutrale i 2010. Nu bliver vi det et helt år tidligere, nemlig 1. januar 2009, for der er ingen tid at spilde – hverken som virksomhed eller privatperson. Det er nu, at vi alle stadig kan nå at minimere konsekvenserne af den globale opvarmning. Om nogle år er det for sent.

Individuelt CO2-regnskab
KLS Grafisk Hus arbejder med flere løsninger for at blive CO2-neutrale – bl.a. genanvendelse af varmen fra de store og energikrævende trykmaskiner, og investering i en andel i de nye vindmøller, som DONG Energy sætter op ved Avedøre Holme i Hvidovre, hvor KLS Grafisk Hus har sit trykkeri. KLS Grafisk Hus deltager aktivt i strategigruppen bag vindmøllerne og arbejder desuden på et projekt med successiv udskiftning af firmabilerne til el-biler i løbet af 2009 og 2010.
Arbejdet med at mindske CO2-udledningen sker ikke kun indadtil. KLS Grafisk Hus påvirker også leverandører og samarbejdspartnere til at fokusere på CO2-udledningen. Desuden er KLS Grafisk Hus det eneste danske trykkeri, som ledsager den enkelte tryksag med et individuelt CO2-regnskab, så kunderne kender belastningen af klimaet ved produktionen af deres tryksager. CO2-regnskabet bliver også benyttet til at vejlede kunderne om f.eks. papirvalg og produktionsproces, så CO-udledningen er mindst mulig. KLS Grafisk Hus trykker blandt andet magasinet CSR.

Om KLS Grafisk Hus
KLS Grafisk Hus A/S producerer alle former for magasiner og brochurer og leverer alt lige fra koncept, design og produktion af tryksager, stofbannere og udstillingssystemer til rådgivning om direct mails og distribution.
KLS Grafisk Hus er et familieejet trykkeri, som kunne fejre 60 års jubilæum i 2006. Virksomheden har i alt 60 medarbejdere. Udover at være CO2-neutrale pr. 1. januar 2009 er KLS Grafisk Hus også Svanemærket og FSC-certificeret.
Læs mere på www.kls.dk

Om Climate Cup
Climate Cup har til formål at anerkende og skabe øget opmærksomhed om danske virksomheder og organisationers klimaindsatser samt motivere endnu flere til at gøre en indsats for at modvirke klimaforandringerne. Bag Climate Cup-initiativet og priserne står PricewaterhouseCoopers, Berlingske Tidende og Mandag Morgen. Læs mere på www.climatecup.dk

Climate Cup-dommerpanelet
Dommerpanelet består af: Lise Kingo, koncerndirektør i Novo Nordisk og formand for dommerpanelet; Christian Motzfeldt, direktør i Vækstfonden; John Roy Porter, professor på det Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet og medlem af FN’s klimapanel; Peter Damgaard Jensen, administrerende direktør, PKA. Læs mere på www.climatecup.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle