Danmarks Eksportkreditfond kritiseres for at yde støtte til kraftværker

"Det er underligt, at den danske regering snakker så meget om grøn omstilling og samtidig støtter kraftværker", siger professor.

23.03.2021

CSR.dk

Danmarks Eksportkreditfond kritiseres lige nu i Politiken af en række professorer og NGO'er for at have ydet støtte til to kraftværker i 2017 og 2018.

Der er ydet to lån på 682 millioner og 86 millioner til henholdsvis Bermuda og Mali.

Begge kraftværker er såkaldte dual fuel-anlæg, som betyder, at værkernes motorer kan køre på bunkerolie (HFO), hvilket medfører en lang række klima- og forureningsudfordringer.

Læs også: Professor: Retssager mod fossilindustrien vil føre til kursfald

"Det er underligt, at den danske regering snakker så meget om grøn omstilling og samtidig støtter kraftværker, der bruger HFO som energikilde," siger professor i atmosfærekemi Ole John Nielsen fra Københavns Universitet, til Politiken.

Som tingene ser ud lige nu, er der ikke er politisk mandat til at udelukke støtte til sådanne værker. Modsat f.eks. kulkraftværker, som regeringen i efteråret vedtog, at der ikke længere skulle ydes eksportstøtte til.

Værkerne er bygget af danske BWSC, der dog siden har besluttet at stoppe produktionen af nye kræftværker.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle