Danmarks Eksportkreditfond kritiseres for at yde støtte til kraftværker

"Det er underligt, at den danske regering snakker så meget om grøn omstilling og samtidig støtter kraftværker", siger professor.

23.03.2021

CSR.dk

Danmarks Eksportkreditfond kritiseres lige nu i Politiken af en række professorer og NGO'er for at have ydet støtte til to kraftværker i 2017 og 2018.

Der er ydet to lån på 682 millioner og 86 millioner til henholdsvis Bermuda og Mali.

Begge kraftværker er såkaldte dual fuel-anlæg, som betyder, at værkernes motorer kan køre på bunkerolie (HFO), hvilket medfører en lang række klima- og forureningsudfordringer.

Læs også: Professor: Retssager mod fossilindustrien vil føre til kursfald

"Det er underligt, at den danske regering snakker så meget om grøn omstilling og samtidig støtter kraftværker, der bruger HFO som energikilde," siger professor i atmosfærekemi Ole John Nielsen fra Københavns Universitet, til Politiken.

Som tingene ser ud lige nu, er der ikke er politisk mandat til at udelukke støtte til sådanne værker. Modsat f.eks. kulkraftværker, som regeringen i efteråret vedtog, at der ikke længere skulle ydes eksportstøtte til.

Værkerne er bygget af danske BWSC, der dog siden har besluttet at stoppe produktionen af nye kræftværker.

- MTN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle