Danmark tillader CO2-svindel

Store danske virksomheder befinder sig midt i orkanens øje i det, forskerne kalder for noget af det mest omfattende klimasnyd i historien.

24.09.2010

CSR.dk

Store danske virksomheder befinder sig midt i orkanens øje i det, forskerne kalder for noget af det mest omfattende klimasnyd i historien. Energistyrelsen ser ifølge Politiken.dk nemlig gennem fingre med svindlen for at holde prisen på erhvervslivets udledning af CO2 nede, lyder kritikken fra samme forskere.

»Svindlen får lov at fortsætte, fordi erhvervslivet økonomisk har stor glæde af den«, siger Michael Wara, der er lektor i miljøret på det amerikanske Stanford University, om den aftale, Danish Carbon Fund (DCF) under Energistyrelsen indgik i 2006 sammen med de danske virksomheder og to kinesiske fabrikker.
Aftalen, der har en værdi af ca. 180 mio. kr., betyder, at DCF sammen med de danske virksomheder hvert år frem til og med 2013 modtager 300.000 CO2-kreditter fra Kina – kreditter, der stykvis giver ret til at udlede et ton CO2. Til gengæld for de danske millioner forpligter de kinesiske kølevæskeproducenter Zhonghao New Chemical Materials og Jiangsu Meilan Chemical sig til at holde deres produktion af den såkaldte superdrivhusgas HFC-23 under et aftalt niveau. Men de to kinesiske fabrikker overholder ikke aftalen.

Forskerne undrer sig derfor over, at Energistyrelsen ikke for længst har revet det papir over, aftalen med de kinesiske fabrikker er indgået på.. Ifølge Energistyrelsen gjorde man imidlertid intet for at komme ud af aftalen, fordi det ville kræve støtte fra FN, og det ville være dyrt for virksomhederne. - MS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby