Danmark snyder sit klimaregnskab grønnere

Danmark afbrænder træ i bæredygtighedens navn. Det har nu fået en række forskere på barrikaderne. De mener, Danmark snyder sit CO2-aftryk mere grønt end det reelt er.

Danmark regner træ for en CO2-neutral energikilde, men afbrænding af træ udleder lige så meget CO2 som kul. Det får nu kritik..

10.09.2019

CSR.dk

Danmark regner træ for en CO2-neutral energikilde. Faktisk er afbrænding af træ Danmarks største kilde til vedvarende energi. Realiteten er imidlertid, at afbrænding af træ udleder lige så meget CO2 som kul. Hele 47 procent af den vedvarende energi i Danmark stammer fra afbrænding af træ. Det skriver TV2.

Læs også: Den grønne udvikling i industrien er gået i stå

Derfor mener en række udenlandske forskere, at Danmark pynter på sit klimaregnskab.

”Det svarer til bogføringssvindel. Hvis man havde et selskab og lod være med at bogføre gælden, så ville det være svindel. Det er det samme, Danmark gør,” siger William Moomaw, der har været hovedforfatter på fem af FN's klimarapporter, til TV2.

Medregner man afbrænding af træ, halm og anden biomasse såsom bionedbrydeligt affald vil Danmarks CO2-udledning være 39 procent højere end Danmarks klimaregnskab.

Daniel Kammen, der er professor på Berkeley University og tidligere hovedfatter i FN’s klimapanel, kalder det for "klimasvindel".

"Det kan godt være, at I vælger at ignorere jeres udledninger, men det er ikke videnskabeligt korrekt. Hvis I ikke kigger på hele livscyklussen, så bedrager I jer selv, siger Daniel Kammen til TV2.

Uenighed om træafbrændings klimaaftryk
Tesen om, at træafbrænding er CO2-neutral stammer fra 1990’erne, hvor forskere mente, at CO2-regnskabet udlignes, når træer vokser op igen og optager udledningen fra afbrændingen. Blandt en række forskere regnes tesen i dag for forældet, da det tager "årtier til århundreder", før CO2'en er optaget.

Læs også: Klimakompensationer er svære at gennemskue

I Danmark er der dog forskere, der brug af biomasse er en god idé, såsom afbrænding af træ. Niclas Scott Bentsen fra Københavns Universitets Institut for Naturforvaltning er en af dem.

"Så længe vi bruger biomasse til at fortrænge fossile brændstoffer og vi undgår, at overudnytte skovene, så giver det for mig god mening i en klimamæssig sammenhæng, " siger Niclas Scott Bentsen.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar