Danmark skal opjustere klimamål, hvis 2030 målsætningen skal lykkes, viser ny beregning

Selvom det går fremad med CO2-reduktionerne på visse områder i Danmark, så stiger niveauet på andre områder. Det betyder, at der skal reduceres mere end forventet, fortæller ekspert.

04.05.2022

CSR.dk

Når Danmark skal nå sit klimamål om at reducere CO2-udledninger med 70 procent sammenlignet med 1990-niveauet, bliver det sværere end beregnet. Det skyldes, at der på nogle områder er sket uforudsete hændelser, der får reduktionstallene til at stige.

Det skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om produktionen af cement, der er steget - en industri der efterhånden er almindelig kendt som en stor klimasynder. Desuden skyldes stigningen læk af metan fra biogasanlæg. Metan har en cirka 23 gange så kraftig drivhuseffekt som CO2. (Kilde: Landbrug & Fødevarer)

Læs også: Ny teknologi kan nedbringe CO2-udledning fra cementproduktion med 50 procent

Ifølge Energistyrelsens årlige klimafremskrivning har Danmark dog i løbet af 2021 bevæget sig tættere på 70 procents målsætningen, men det samlede tal ser ringere ud end forventet på grund af de uventede stigningerne på andre områder.

Det betyder, at reduktionsmålene skal justeres opad, hvis Danmark skal ramme de 70 procent i 2030. Det er altså nødvendigt at lægge en betragtelig 'buffer' ind til uforudsete stigninger.

Den samlede mængde CO2, der skulle have været reduceret siden sidste klimafremskrivning, lød på 2,4 millioner ton. I stedet endte tallet på 1,7 millioner - altså 0,7 millioner ton under målsætningen.

"Når vi går to skridt frem med de tiltag, som vi har taget, men også tager et skridt tilbage med den udvikling, der har været, betyder det, at der skal mere til, end vi egentlig troede," siger Torsten Hasforth, der arbejder med klimaberegningerne for tænketanken Concito.

Frem mod 2030 skal der stadig reduceres 10,1 millioner ton, hvis Danmark skal nå sin målsætning. Reduktionerne skal blandt andet komme fra CO2-fangst og landbruget.

Læs også: Opsamling og genanvendelse af CO2 lever ikke op til målene i Parisaftalen

Til trods for at Danmark ikke har opnået sit delmål i 2021, er klima- og energiminister Dan Jørgensen (S) alligevel optimistisk. Han forventer, at landbrugsaftalen giver flere reduktioner hen ad vejen, og han fremhæver desuden, at regeringen har fremlagt et udspil til en grøn skattereform.

"Så jeg forventer bestemt, at vi kommer i mål med 2030-målet, udtaler han.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense