Danmark skal opjustere klimamål, hvis 2030 målsætningen skal lykkes, viser ny beregning

Selvom det går fremad med CO2-reduktionerne på visse områder i Danmark, så stiger niveauet på andre områder. Det betyder, at der skal reduceres mere end forventet, fortæller ekspert.

04.05.2022

CSR.dk

Når Danmark skal nå sit klimamål om at reducere CO2-udledninger med 70 procent sammenlignet med 1990-niveauet, bliver det sværere end beregnet. Det skyldes, at der på nogle områder er sket uforudsete hændelser, der får reduktionstallene til at stige.

Det skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om produktionen af cement, der er steget - en industri der efterhånden er almindelig kendt som en stor klimasynder. Desuden skyldes stigningen læk af metan fra biogasanlæg. Metan har en cirka 23 gange så kraftig drivhuseffekt som CO2. (Kilde: Landbrug & Fødevarer)

Læs også: Ny teknologi kan nedbringe CO2-udledning fra cementproduktion med 50 procent

Ifølge Energistyrelsens årlige klimafremskrivning har Danmark dog i løbet af 2021 bevæget sig tættere på 70 procents målsætningen, men det samlede tal ser ringere ud end forventet på grund af de uventede stigningerne på andre områder.

Det betyder, at reduktionsmålene skal justeres opad, hvis Danmark skal ramme de 70 procent i 2030. Det er altså nødvendigt at lægge en betragtelig 'buffer' ind til uforudsete stigninger.

Den samlede mængde CO2, der skulle have været reduceret siden sidste klimafremskrivning, lød på 2,4 millioner ton. I stedet endte tallet på 1,7 millioner - altså 0,7 millioner ton under målsætningen.

"Når vi går to skridt frem med de tiltag, som vi har taget, men også tager et skridt tilbage med den udvikling, der har været, betyder det, at der skal mere til, end vi egentlig troede," siger Torsten Hasforth, der arbejder med klimaberegningerne for tænketanken Concito.

Frem mod 2030 skal der stadig reduceres 10,1 millioner ton, hvis Danmark skal nå sin målsætning. Reduktionerne skal blandt andet komme fra CO2-fangst og landbruget.

Læs også: Opsamling og genanvendelse af CO2 lever ikke op til målene i Parisaftalen

Til trods for at Danmark ikke har opnået sit delmål i 2021, er klima- og energiminister Dan Jørgensen (S) alligevel optimistisk. Han forventer, at landbrugsaftalen giver flere reduktioner hen ad vejen, og han fremhæver desuden, at regeringen har fremlagt et udspil til en grøn skattereform.

"Så jeg forventer bestemt, at vi kommer i mål med 2030-målet, udtaler han.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online