Danmark skal opjustere klimamål, hvis 2030 målsætningen skal lykkes, viser ny beregning

Selvom det går fremad med CO2-reduktionerne på visse områder i Danmark, så stiger niveauet på andre områder. Det betyder, at der skal reduceres mere end forventet, fortæller ekspert.

04.05.2022

CSR.dk

Når Danmark skal nå sit klimamål om at reducere CO2-udledninger med 70 procent sammenlignet med 1990-niveauet, bliver det sværere end beregnet. Det skyldes, at der på nogle områder er sket uforudsete hændelser, der får reduktionstallene til at stige.

Det skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om produktionen af cement, der er steget - en industri der efterhånden er almindelig kendt som en stor klimasynder. Desuden skyldes stigningen læk af metan fra biogasanlæg. Metan har en cirka 23 gange så kraftig drivhuseffekt som CO2. (Kilde: Landbrug & Fødevarer)

Læs også: Ny teknologi kan nedbringe CO2-udledning fra cementproduktion med 50 procent

Ifølge Energistyrelsens årlige klimafremskrivning har Danmark dog i løbet af 2021 bevæget sig tættere på 70 procents målsætningen, men det samlede tal ser ringere ud end forventet på grund af de uventede stigningerne på andre områder.

Det betyder, at reduktionsmålene skal justeres opad, hvis Danmark skal ramme de 70 procent i 2030. Det er altså nødvendigt at lægge en betragtelig 'buffer' ind til uforudsete stigninger.

Den samlede mængde CO2, der skulle have været reduceret siden sidste klimafremskrivning, lød på 2,4 millioner ton. I stedet endte tallet på 1,7 millioner - altså 0,7 millioner ton under målsætningen.

"Når vi går to skridt frem med de tiltag, som vi har taget, men også tager et skridt tilbage med den udvikling, der har været, betyder det, at der skal mere til, end vi egentlig troede," siger Torsten Hasforth, der arbejder med klimaberegningerne for tænketanken Concito.

Frem mod 2030 skal der stadig reduceres 10,1 millioner ton, hvis Danmark skal nå sin målsætning. Reduktionerne skal blandt andet komme fra CO2-fangst og landbruget.

Læs også: Opsamling og genanvendelse af CO2 lever ikke op til målene i Parisaftalen

Til trods for at Danmark ikke har opnået sit delmål i 2021, er klima- og energiminister Dan Jørgensen (S) alligevel optimistisk. Han forventer, at landbrugsaftalen giver flere reduktioner hen ad vejen, og han fremhæver desuden, at regeringen har fremlagt et udspil til en grøn skattereform.

"Så jeg forventer bestemt, at vi kommer i mål med 2030-målet, udtaler han.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis

Få inspiration til at komme i gang med cirkulært produktdesign og omlægning til cirkularitet i din virksomhed. Få indblik i udvalgte dele af standarden DS/EN 45560:2024, ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’, som netop er udkommet på dansk.

Dato

09.12.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København