Danmark skal have tre nye klimaerhvervsskoler

Tre nye klimaerhvervsskoler skal sikre kompetencerne til grøn omstilling. Det foreslår regeringen.

Nye klimaerhvervsskoler skal uddanne faglærte til at gennemføre den grønne omstilling. .

08.09.2021

CSR.dk

Nye klimaerhvervsskoler skal være kraftcentre for uddannelse og kompetenceudvikling til grøn omstilling, mener regeringen.

Den foreslår derfor, at der etableres tre nye klimaerhvervsskoler, der skal være kraftcentre med fagligt stærke miljøer for grøn omstilling og bæredygtighed.

Forslaget indgår som en del af det første af en række reformudspil, som regeringen vil lægge frem under overskriften "Danmark kan mere". Her har et af ti områder overskriften "grønnere", og en vigtig forudsætning for den grønne omstilling er, at der er nok faglærte. Det første udspil blev lanceret d. 7. september 2021.

”Vi har hårdt brug for dygtige elektrikere, metalarbejdere, bygningsarbejdere og andre faggrupper, der kan bidrage til den grønne omstilling af vores samfund. Som kan bygge vindmøller i havet, opsætte ladestandere og etablere solcelleanlæg på vores tage. Derfor er det helt oplagt, at vi giver vores unge, som i forvejen er dybt optagede af klimaet, mulighed for også at gøre en forskel for klimaet, når de vælger uddannelse,” siger børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil.

De nye klimaerhvervsskoler skal udbyde uddannelser til de sektorer, der især bidrager til at opfylde klimamålsætningerne i 2030 og på længere sigt i 2050. Det gælder for eksempel uddannelser inden for landbrugs-, transport-, energi-, byggeri-, industri- og affaldssektoren. Der er afsat 100 millioner kroner årligt fra 2023–2028 og 30 millioner kroner årligt herefter til klimaerhvervsskolerne.

Regeringen er i dialog med og vil fortsat invitere erhvervslivet, herunder blandt andet store danske, grønne eksportvirksomheder og fonde, til at deltage aktivt i etableringen af klimaerhvervsskolerne. Dette vil understøtte uddannelser af højeste kvalitet med den nyeste viden og de nyeste teknologier.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense