Danmark og Mexico i samarbejde om grøn omstilling

Danmark og Mexico har underskrevet en samarbejdsaftale om klima og energi med Mexico, der er verdens 12. største udleder af drivhusgasser. Aftalen skal hjælpe landet med at øge brugen af vedvarende energi.

Den mexicanske energiforsyning er i dag næsten udelukkende baseret på fossile brændsler..

09.07.2014

CSR.dk

En samarbejdsaftale mellem Danmark og Mexico, der netop er blevet underskrevet i Mexico City, er startskuddet til et tæt samarbejde mellem den danske og den mexicanske regering. Med aftalen stiller Danmark sine mangeårige erfaringer med energieffektiviseringer og vedvarende energi til rådighed for de mexicanske myndigheder.

Læs også: Ny aftale skal skabe grøn vækst i udviklingslandene

Samarbejdet forventes samtidig at understøtte eksporten af dansk energiteknologi gennem forbedring af rammevilkårene for grøn vækst og øget opmærksomhed i Mexico omkring den danske energimodel.

Den mexicanske energiforsyning er i dag næsten udelukkende baseret på fossile brændsler, men den mexicanske regering har vedtaget en række målsætninger, der skal reducere udledningen af CO2 med 30 procent i 2020. Aftalen indebærer også, at 35 procent af el-produktionen skal komme fra rene brændsler i 2024. Det giver en lang række udfordringer for både energiproducenter, forsyningsvirksomheder og myndigheder, som Danmark skal hjælpe med at løse.

Læs også: EU udpeger Region Midtjylland til region for grøn omstilling

”Aftalen understreger, at de danske erfaringer med at omstille energisystemet til vedvarende energi kan komme andre lande til gode. Mexico har udvist stor politisk vilje til at nå sine ambitiøse mål på klima- og energiområdet. Jeg er rigtig glad for, at Danmark kan hjælpe landet med at nå disse mål. Aftalen er samtidig en vigtig forberedelse forud for Mexicos deltagelse i en ny global klimaaftale ved COP21 i Paris i 2015”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. 

Allerede i 2020 forventes udviklingslandene at tegne sig for op imod 2/3 af verdens drivhusgasudledninger. Langt størstedelen af tilvæksten vil komme fra vækstøkonomier som Kina, Indien, Brasilien, Sydafrika, Indonesien og Mexico.

-RA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle