Danmark og Kina samarbejder om vedvarende energi

Danmark indleder et samarbejde med Kina, der skal bidrage til at omstille den kinesiske energiforsyning til et klimavenligt og ”low carbon”-energissystem. Samarbejdet kan føre til øget efterspørgsel på grønne produkter fra danske virksomheder.

25.02.2012

CSR.dk

Energistyrelsen har underskrevet en samarbejdsaftale med China National Renewable Energy Centre (CNREC). Aftalen betyder, at de to institutioner fremover skal samarbejde om udvikling, udbredelse og anvendelse af vedvarende energikilder. Samarbejdet skal øge erfaringsudvekslingen, og samtidig bane vejen for øget anvendelse af danske løsninger i Kina. Energistyrelsen skal desuden bistå centret med danske erfaringer og ekspertise på teknologiområdet samt inden for opbygning og administration af udviklingsprogrammer og avancerede energisystemer.

Kinas femårsplan 2011-2015 indeholder klare mål for at styrke landets energisikkerhed, udvikle energisektoren i en grøn og mere energieffektiv retning og dæmme op for klimaforandringerne.

Muligheder for danske virksomheder
Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard ser store perspektiver i samarbejdet:

”Kina vil styrke udviklingen inden for blandt andet vedvarende energi, energiinfrastruktur og energibesparelser. Det er oplagt, at vi fra dansk side hjælper denne udvikling på vej. Overgangen til en lavemissionsøkonomi i Kina og i andre vækstøkonomier er helt afgørende for, at vi kan løse den globale klimaudfordring. Omstillingen i Kina mod et mere grønt energisystem åbner samtidigt for store muligheder for danske virksomheder. Det er områder med stort potentiale for grøn vækst, hvor Danmark er førende internationalt,” siger Martin Lidegaard.

To kinesiske vindmøllefabrikanter har i løbet af de seneste to år etableret forsknings- og udviklingsaktiviteter i Danmark. Samarbejdsaftalen kan bidrage til, at flere kinesiske virksomheder kan være på vej.

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle