Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

Sammen med 19 andre lande vil Danmark styrke forskning i og udvikling af vedvarende energiteknologier gennem projektet Mission Innovation. Formålet er øge tempoet i den globale omstilling til grøn energi.

De 20 lande bag Mission Innovation mødes i disse dage for at fastsætte rammerne for, hvordan den øgede forskning i vedvarende energi skal gribes an. Danmark er en del af det ambitiøse projekt. .

03.06.2016

CSR.dk

De er med

Følgende lande er med i Mission Innovation: Kina, Indien, USA, Indonesien, Brasilien, Danmark, Australien, Canada, Chile, Forenede Arabiske Emirater, Frankrig, Italien, Japan, Mexico, Norge, Saudi Arabien, Sverige, Sydkorea, Tyskland og Storbritannien. Derudover deltager EU-Kommissionen.

Tilbage i december sidste år forpligtede 20 lande sig til at fordoble deres udgifter til forskning i vedvarende energi frem mod år 2020. Aftalens bagmand var USA's præsident Barack Obama og projektet fik navnen Mission Innovation.

Danmark var et af de lande, der forpligtede sig til at deltage i den historisk store satsning på vedvarende energi. Sammen med de 19 andre lande har Danmark altså sagt ja til at hæve forskningsbudgetterne i sådan en grad, at i år 2021 bruger landene tilsammen 200 mia. kroner om året på forskning i grøn energi.

Læs også: Historisk øjeblik: 175 lande underskriver klimaaftale på Jordens Dag

”Med vores deltagelse i Mission Innovation har regeringen fået Danmark med i Champions League for udviklingen af vedvarende energiteknologi”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt om Danmarks deltagelse i projektet og fortsætter:

”Den globale grønne omstilling er helt afhængig af, at vi gennem forskning og udvikling gør vedvarende energiteknologier billigere og mere konkurrencedygtig i forhold til energi fra kul, olie og gas, så vedvarende energi og energieffektivisering bliver det oplagte valg - især økonomisk - når alverdens lande skal lave grøn omstilling”.

Læs også: Klimatopmøde skal styrke vedvarende energi i Afrika

Nu skal de 20 lande så mødes igen. For første gang siden december samles landene bag Mission Innovation – det sker netop i disse dage i San Francisco. Mødet skal bruges til at fastsætte de nærmere rammer og principper for det fælles, ambitiøse innovationsarbejde. Mission Innovation vil blandt andet arbejde tæt sammen med initiativet Breakthrough Energy Coalition, som private investorer, heriblandt Bill Gates og Mark Zuckerberg, står bag.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense