Danmark lukker mere CO2 ud

Siden 1990 er udslippet af CO2 fra danske økonomiske aktiviteter steget med over 60 %. Til gengæld er den del af udslippet, der er dækket af Kyoto-aftalen, faldet med 2 % i samme periode.

17.08.2009

CSR.dk

Tallene kommer fra seneste udgave af Statistisk Tiårsoversigt fra Danmarks Statistik og beskriver omfanget af Danmarks samlede udslip af drivhusgasser, herunder CO2, ud fra Danmarks Statistiks miljøøkonomiske regnskab. Stigningen i CO2-udslippet fra 1990 til 2007 er på 62 %, fra 72 til 117 mio. tons – fra 14 til 21 tons pr. dansker – og skyldes først og fremmest skibstrafikken, der i 2007 var ansvarlig for et udslip på 47 mio. tons. Kyoto-aftalen medregner dog ikke denne stigning, da udledning fra international transport udført af danske virksomheder, herunder ikke mindst transport med skib mellem udenlandske havne, ikke omfattes af aftalen. På samme måde medregner Kyoto ikke udslip fra afbrænding af biomasse, da denne anses som CO2-neutral, idet den samme mængde CO2 det afgiver, er blevet bundet i massen under væksten. Og da forbruget af biomasse som brændsel er mere end fordoblet i perioden, så er det bestemt ikke en ubetydelig post. Samlet set bidrog energiforsyningen med knap en fjerdedel af det danske CO2-udslip i 2007. De danske husholdningers udslip udgjorde 12 % i det samlede regnskab, hvilket primært skyldes bilkørsel og opvarmning af boliger. Det øvrige udslip kommer fra de øvrige erhverv, industrien og landbruget, herunder fiskeri og råstofudvinding.
-AK

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

17.02.2025CSR.dk

Flybranchen er bagud med den grønne omstilling

12.02.2025CSR.dk

Ingen klare svar om Danmarks klimaskæbne

10.02.2025CSR.dk

Skovrejsningen står stille: Branchen kalder på handling

10.02.2025Schneider Electric

Sponseret

Novafos sikrer vandforsyningen med avanceret hydraylisk model

07.02.2025SustainBusiness

Sponseret

Er Re-commerce godt for planeten?

06.02.2025LindCor ApS

Sponseret

TOTO - blandt de 500 mest bæredygtige virksomheder i verden

06.02.2025CSR.dk

Globale havtemperaturer skyder i vejret hurtigere end nogensinde

06.02.2025Denteks A/S

Sponseret

ESG og Tekstilvalget for Hoteller og Restauranter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2024

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart november 2024.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Februar

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

17.02.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.02.2025

Tid

08:30

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Alexandra Instituttet
Kursus
Udviklingsforløb: Bæredygtig strategi og ledelse (Afkobling 2030-forløb)

På dette skræddersyede udviklingsforløb giver vi dig kompetencer og værktøjer til at lede strategiske transformationsprocesser og skabe engagement og involvering på tværs af kunder, medarbejdere og værdikæde.

Dato

18.02.2025

Tid

09:00

Sted

DANDY Business Park, Innovations Allé 3, 7100 Vejle