Danmark lukker mere CO2 ud

Siden 1990 er udslippet af CO2 fra danske økonomiske aktiviteter steget med over 60 %. Til gengæld er den del af udslippet, der er dækket af Kyoto-aftalen, faldet med 2 % i samme periode.

17.08.2009

CSR.dk

Tallene kommer fra seneste udgave af Statistisk Tiårsoversigt fra Danmarks Statistik og beskriver omfanget af Danmarks samlede udslip af drivhusgasser, herunder CO2, ud fra Danmarks Statistiks miljøøkonomiske regnskab. Stigningen i CO2-udslippet fra 1990 til 2007 er på 62 %, fra 72 til 117 mio. tons – fra 14 til 21 tons pr. dansker – og skyldes først og fremmest skibstrafikken, der i 2007 var ansvarlig for et udslip på 47 mio. tons. Kyoto-aftalen medregner dog ikke denne stigning, da udledning fra international transport udført af danske virksomheder, herunder ikke mindst transport med skib mellem udenlandske havne, ikke omfattes af aftalen. På samme måde medregner Kyoto ikke udslip fra afbrænding af biomasse, da denne anses som CO2-neutral, idet den samme mængde CO2 det afgiver, er blevet bundet i massen under væksten. Og da forbruget af biomasse som brændsel er mere end fordoblet i perioden, så er det bestemt ikke en ubetydelig post. Samlet set bidrog energiforsyningen med knap en fjerdedel af det danske CO2-udslip i 2007. De danske husholdningers udslip udgjorde 12 % i det samlede regnskab, hvilket primært skyldes bilkørsel og opvarmning af boliger. Det øvrige udslip kommer fra de øvrige erhverv, industrien og landbruget, herunder fiskeri og råstofudvinding.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup