Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Danmark vil sammen med en koalition af andre lande udfase støtten til fossile brændsler, der bremser udbredelsen af vedvarende energi.

20.04.2015

CSR.dk

Den offentlig støtte til fossile brændsler skal udfases, mener koalitionen ’Friends of Fossil Fuel Subsidy Reform’, som Danmark er en del af.

Læs også: Forbruget af kul steg i 2013

Den offentlige støtte betyder nemlig, at udbredelsen af vedvarende energi bremses. Og ifølge International Energy Agency (IEA) er værdien af subsidier (offentlig støtte) til fossile brændsler steget fra 300 milliarder dollars i 2009 til 544 milliarder dollars i 2012, svarende til næsten fem gange så meget, som der globalt gives i støtte til vedvarende energi.

”Der er ofte kritik af, at vedvarende energi modtager støtte og ikke er økonomisk bæredygtig, men faktisk modtager fossile brændsler langt mere støtte på globalt plan”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen, der ønsker at være med til at udfase subsidierne.

Opmærksomhed på udfasningen
De nuværende meget lave oliepriser gør det muligt at skubbe ekstra på udfasningen af støtten til fossile brændsler. Derfor har koalitionen, der foruden Danmark består af New Zealand, Schweiz, Costa Rica, Etiopien, Norge, Sverige og Finland, udarbejdet et kommuniké (en offentlig meddelelse), der skal skabe opmærksomhed på denne mulighed.

Både Frankrig og USA har deltaget i lanceringen af koalitionens kommuniké og tilslutter sig dermed erklæringen til stor glæde for klima-, energi- og bygningsministeren.

”Det er meget glædeligt, at vi har fået både Frankrig og USA med på erklæringen. Lanceringen (af det nye kommuniké, red.) er netop tænkt som startskuddet til at fremhæve udfasning af subsidier som en del af løsningen frem mod COP21 i Paris”, siger han og fortsætter:

”Vi vil bruge lanceringen til at skabe yderligere opbakning til udfasning af subsidier i en række internationale møder hen over foråret og sommeren, blandt andet i forbindelse med Clean Energy Ministerial mødet i Mexico i slutningen af maj og ved de kommende G20 møder”.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Danmark har indtil videre støttet med 40 millioner kroner til udfasning af de fossile subsidier, blandt andet i adskillige udviklingslande. 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J