Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Danmark vil sammen med en koalition af andre lande udfase støtten til fossile brændsler, der bremser udbredelsen af vedvarende energi.

20.04.2015

CSR.dk

Den offentlig støtte til fossile brændsler skal udfases, mener koalitionen ’Friends of Fossil Fuel Subsidy Reform’, som Danmark er en del af.

Læs også: Forbruget af kul steg i 2013

Den offentlige støtte betyder nemlig, at udbredelsen af vedvarende energi bremses. Og ifølge International Energy Agency (IEA) er værdien af subsidier (offentlig støtte) til fossile brændsler steget fra 300 milliarder dollars i 2009 til 544 milliarder dollars i 2012, svarende til næsten fem gange så meget, som der globalt gives i støtte til vedvarende energi.

”Der er ofte kritik af, at vedvarende energi modtager støtte og ikke er økonomisk bæredygtig, men faktisk modtager fossile brændsler langt mere støtte på globalt plan”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen, der ønsker at være med til at udfase subsidierne.

Opmærksomhed på udfasningen
De nuværende meget lave oliepriser gør det muligt at skubbe ekstra på udfasningen af støtten til fossile brændsler. Derfor har koalitionen, der foruden Danmark består af New Zealand, Schweiz, Costa Rica, Etiopien, Norge, Sverige og Finland, udarbejdet et kommuniké (en offentlig meddelelse), der skal skabe opmærksomhed på denne mulighed.

Både Frankrig og USA har deltaget i lanceringen af koalitionens kommuniké og tilslutter sig dermed erklæringen til stor glæde for klima-, energi- og bygningsministeren.

”Det er meget glædeligt, at vi har fået både Frankrig og USA med på erklæringen. Lanceringen (af det nye kommuniké, red.) er netop tænkt som startskuddet til at fremhæve udfasning af subsidier som en del af løsningen frem mod COP21 i Paris”, siger han og fortsætter:

”Vi vil bruge lanceringen til at skabe yderligere opbakning til udfasning af subsidier i en række internationale møder hen over foråret og sommeren, blandt andet i forbindelse med Clean Energy Ministerial mødet i Mexico i slutningen af maj og ved de kommende G20 møder”.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Danmark har indtil videre støttet med 40 millioner kroner til udfasning af de fossile subsidier, blandt andet i adskillige udviklingslande. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. september: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

08.09.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom