Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Danmark vil sammen med en koalition af andre lande udfase støtten til fossile brændsler, der bremser udbredelsen af vedvarende energi.

20.04.2015

CSR.dk

Den offentlig støtte til fossile brændsler skal udfases, mener koalitionen ’Friends of Fossil Fuel Subsidy Reform’, som Danmark er en del af.

Læs også: Forbruget af kul steg i 2013

Den offentlige støtte betyder nemlig, at udbredelsen af vedvarende energi bremses. Og ifølge International Energy Agency (IEA) er værdien af subsidier (offentlig støtte) til fossile brændsler steget fra 300 milliarder dollars i 2009 til 544 milliarder dollars i 2012, svarende til næsten fem gange så meget, som der globalt gives i støtte til vedvarende energi.

”Der er ofte kritik af, at vedvarende energi modtager støtte og ikke er økonomisk bæredygtig, men faktisk modtager fossile brændsler langt mere støtte på globalt plan”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen, der ønsker at være med til at udfase subsidierne.

Opmærksomhed på udfasningen
De nuværende meget lave oliepriser gør det muligt at skubbe ekstra på udfasningen af støtten til fossile brændsler. Derfor har koalitionen, der foruden Danmark består af New Zealand, Schweiz, Costa Rica, Etiopien, Norge, Sverige og Finland, udarbejdet et kommuniké (en offentlig meddelelse), der skal skabe opmærksomhed på denne mulighed.

Både Frankrig og USA har deltaget i lanceringen af koalitionens kommuniké og tilslutter sig dermed erklæringen til stor glæde for klima-, energi- og bygningsministeren.

”Det er meget glædeligt, at vi har fået både Frankrig og USA med på erklæringen. Lanceringen (af det nye kommuniké, red.) er netop tænkt som startskuddet til at fremhæve udfasning af subsidier som en del af løsningen frem mod COP21 i Paris”, siger han og fortsætter:

”Vi vil bruge lanceringen til at skabe yderligere opbakning til udfasning af subsidier i en række internationale møder hen over foråret og sommeren, blandt andet i forbindelse med Clean Energy Ministerial mødet i Mexico i slutningen af maj og ved de kommende G20 møder”.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Danmark har indtil videre støttet med 40 millioner kroner til udfasning af de fossile subsidier, blandt andet i adskillige udviklingslande. 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning