Danmark indtager andenpladsen på WEC’s bæredygtighedsindeks

Danmark ligger på andenpladsen på verdensplan og opnår AAA-rating for sin evne til at skabe et bæredygtigt energisystem. Det fremgår af ”Energy Sustainability Index” udarbejdet af World Energy Council (WEC).

En ny rapport fra WEC viser, at Danmark nu ligger på andenpladsen på verdensplan på bæredygtighedsindekset. Dermed er Danmark rykket tre pladser frem i forhold til det forrige bæredygtighedsindeks..

15.04.2014

CSR.dk

Den 10. april præsenterede World Energy Council (WEC) deres nye rapport, hvori det fremgår, at Danmark nu ligger på andenpladsen på verdensplan på deres bæredygtighedsindeks og opnår AAA-rating for sin evne til at skabe et bæredygtigt energisystem. Dermed er Danmark rykket tre pladser frem i forhold til det forrige bæredygtighedsindeks.

WEC har vurderet 129 lande på deres evne til at skabe et bæredygtigt energisystem, hvor energisikkerhed, energipriser og bæredygtighed går op i en højere enhed. Det er, hvad WEC kalder ”energi-trilemmaet”.

Læs også: Danmark får et nationalt energiindeks

"Schweiz, Danmark, Sverige, Spanien og England er de fem eneste lande, der har opnået 'AAA' rating i WEC-undersøgelsen", siger Joan MacNaughton, formand for World Energy trilemma studierne.

"Vores undersøgelse viser, at landenes placering hænger tæt sammen med deres politiske rammer. Generelt gør de rigere lande det bedre, og lande med mere energi fra fossilfrie energikilder som sol og vind, suppleret med en indsats for mere effektiv udnyttelse af energien, udkonkurrerer de fleste lande på tværs af alle tre dimensioner af energi-trilemmae. Ved at fokusere på fossilfrie energikilder og energieffektivitet er det lykkedes for Danmark at bevæge sig opad på verdensranglisten", siger Joan MacNaughton.

WECs vejledning til verdens ledere
Sammen med rapporten har WEC udsendt en ti-punkts handlingsplan som vejledning til regeringer, energiindustri og centrale beslutningstagere.

Læs også: Kinesisk FN-ambassadør: Danmark er frontløber

"Verdens regeringer står over for en alvorlig udfordring med hensyn til at levere sikre, økonomiske bæredygtige energisystemer. Hvor godt de opfylder denne udfordring har en fundamental betydning for de sociale og økonomiske fremtidsudsigter", siger Joan MacNaughton og fortsætter:

"Hvis landene ønsker at gøre deres energisystemer bæredygtige, skal de fortsætte det målrettede arbejde med at identificere og gennemføre afbalancerede og fremsynede politikker. Et udvidet partnerskab med den private sektor er afgørende for at øge investeringerne i energisektoren".

Rapporten kan downloades gratis på www.worldenergy.org/publications

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online