Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Selv om CO2-udledningen samlet set faldt i EU i 2013, havde Danmark den største stigning i CO2-udslip blandt EU-landene, viser ny opgørelse.

08.05.2014

CSR.dk

Mens EU-landene samlet set udledte 2,5 procent mindre CO2 i 2013 end i 2012, steg det danske CO2-udslip med 6,8 procent, skriver Ritzau.   

Dermed udledte Danmark 40,2 millioner ton CO2 i 2013, mens tallet for 2012 var 37,7 millioner ton.

”Danmark er gået fra at være klimaduks til at lægge sig bagerst i feltet i 2013. Det er en katastrofe. Nu må regeringen oppe sig og få klimapolitikken på ret kurs”, siger Margrete Auken (SF), der sidder i EU-Parlamentets miljøudvalg, til Ritzau.

Stigning skyldes mindre import af el
Energistyrelsen forklarer stigningen med, at vi i 2013 importerede mindre el fra nabolandene end i 2012:

”Det gav et større kulforbrug på de danske kraftværker og dermed en større CO2-udledning”, siger Energistyrelsens pressechef, Ture Falbe-Hansen, til Ritzau.

Dog er den danske CO2-udledning set over en længere årrække faldet markant. I 1990 pumpede vi ifølge Energistyrelsen 53,3 millioner ton CO2 ud i atmosfæren, hvilket er over 10 millioner ton mere end i 2013.

Cypern har sænket udslippet mest   
Cypern er det EU-land, der med 14,7 procent mindre udledning, har mindsket forureningen mest.

Læs også: Danske EU-parlamentarikere stemmer vidt forskelligt i klimaspørgsmål

I alt har 22 af EU’s 28 medlemslande ifølge Eurostat formået at mindske CO2-udslippet fra 2012 til 2013.  

- JKK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online