Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Selv om CO2-udledningen samlet set faldt i EU i 2013, havde Danmark den største stigning i CO2-udslip blandt EU-landene, viser ny opgørelse.

08.05.2014

CSR.dk

Mens EU-landene samlet set udledte 2,5 procent mindre CO2 i 2013 end i 2012, steg det danske CO2-udslip med 6,8 procent, skriver Ritzau.   

Dermed udledte Danmark 40,2 millioner ton CO2 i 2013, mens tallet for 2012 var 37,7 millioner ton.

”Danmark er gået fra at være klimaduks til at lægge sig bagerst i feltet i 2013. Det er en katastrofe. Nu må regeringen oppe sig og få klimapolitikken på ret kurs”, siger Margrete Auken (SF), der sidder i EU-Parlamentets miljøudvalg, til Ritzau.

Stigning skyldes mindre import af el
Energistyrelsen forklarer stigningen med, at vi i 2013 importerede mindre el fra nabolandene end i 2012:

”Det gav et større kulforbrug på de danske kraftværker og dermed en større CO2-udledning”, siger Energistyrelsens pressechef, Ture Falbe-Hansen, til Ritzau.

Dog er den danske CO2-udledning set over en længere årrække faldet markant. I 1990 pumpede vi ifølge Energistyrelsen 53,3 millioner ton CO2 ud i atmosfæren, hvilket er over 10 millioner ton mere end i 2013.

Cypern har sænket udslippet mest   
Cypern er det EU-land, der med 14,7 procent mindre udledning, har mindsket forureningen mest.

Læs også: Danske EU-parlamentarikere stemmer vidt forskelligt i klimaspørgsmål

I alt har 22 af EU’s 28 medlemslande ifølge Eurostat formået at mindske CO2-udslippet fra 2012 til 2013.  

- JKK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle