Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Selv om CO2-udledningen samlet set faldt i EU i 2013, havde Danmark den største stigning i CO2-udslip blandt EU-landene, viser ny opgørelse.

08.05.2014

CSR.dk

Mens EU-landene samlet set udledte 2,5 procent mindre CO2 i 2013 end i 2012, steg det danske CO2-udslip med 6,8 procent, skriver Ritzau.   

Dermed udledte Danmark 40,2 millioner ton CO2 i 2013, mens tallet for 2012 var 37,7 millioner ton.

”Danmark er gået fra at være klimaduks til at lægge sig bagerst i feltet i 2013. Det er en katastrofe. Nu må regeringen oppe sig og få klimapolitikken på ret kurs”, siger Margrete Auken (SF), der sidder i EU-Parlamentets miljøudvalg, til Ritzau.

Stigning skyldes mindre import af el
Energistyrelsen forklarer stigningen med, at vi i 2013 importerede mindre el fra nabolandene end i 2012:

”Det gav et større kulforbrug på de danske kraftværker og dermed en større CO2-udledning”, siger Energistyrelsens pressechef, Ture Falbe-Hansen, til Ritzau.

Dog er den danske CO2-udledning set over en længere årrække faldet markant. I 1990 pumpede vi ifølge Energistyrelsen 53,3 millioner ton CO2 ud i atmosfæren, hvilket er over 10 millioner ton mere end i 2013.

Cypern har sænket udslippet mest   
Cypern er det EU-land, der med 14,7 procent mindre udledning, har mindsket forureningen mest.

Læs også: Danske EU-parlamentarikere stemmer vidt forskelligt i klimaspørgsmål

I alt har 22 af EU’s 28 medlemslande ifølge Eurostat formået at mindske CO2-udslippet fra 2012 til 2013.  

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle