Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Danmark er førende, når det gælder miljømæssig bæredygtighed, konkluderer ny rapport fra World Economic Forum, der har placeret landet som nummer fire ud af 127. Når Danmark ikke rammer førstepladsen, skyldes det især landets produktion af olie og naturgas i Nordsøen.

Swcheiz indtager førstepladsen tæt efterfulgt af Norge, Sverige og Danmark i WEF’s nye rapport, der rangerer 127 lande i forhold til bæredygtighed og vedvarende energi. .

27.03.2017

CSR.dk

Rapporten rangerer 127 lande efter deres arbejde med at udvikle og implementere vedvarende energi, der både er sikker og til at betale. Og her har Danmark sneget sig en plads op af listen i forhold til sidste år og placeret sig som det fjerde mest bæredygtige land.

”Formålet med Global Energy Architecture Performance Index er at rette opmærksomheden på de enkelte landes position, når det gælder miljømæssig bæredygtighed samt energiadgang og -sikkerhed i forening med økonomisk vækst og udvikling”, siger Roberto Bocca, direktør i World Economic Forum med ansvar for energi og basisindustrier, til Finans.

Når Danmark ikke ligger helt i spidsen, skyldes det landets olie- og naturgasproduktion i Nordsøen, der medfører en høj udledning af kvælstoffilter, også kaldet NOx. Den høje udledning af de sundhedsskadelige stoffer placerer os helt nede på en 118. plads i forhold til andre landes NOx-udledning.

I stedet indtager Schweiz den grønne førertrøje, tæt efterfulgt af Norge og Sverige på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

De store lande sakker bagud
Mens et lille land som Danmark ligger helt i toppen af listen, sakker store økonomier som USA og Kina gevaldigt bagud.

Overordnet lander USA på en 52. plads ud af de 127 lande, mens Kina ligger helt nede på en 95. plads. Sidstnævnte skyldes især, at det befolkningsrige land alene står for halvdelen af det globale forbrug af kul.

Læs også: Fart på den vedvarende energi i UK

Kinas præsident Xi Jinping har dog i en aftale med USA tidligere præsident Barack Obama forpligtet landet til at omstille til bæredygtig energi, og at det nuværende tårnhøje energiforbrug skal være dalende inden år 2030. Det er mere, end hvad man kan sige om USA’s famøse leder, Donald Trump, der som bekendt ikke vil sætte en grøn kurs med hverken politik eller udtalelser.

Se WEF’s rangering og læs rapporten her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J