Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Danmark er førende, når det gælder miljømæssig bæredygtighed, konkluderer ny rapport fra World Economic Forum, der har placeret landet som nummer fire ud af 127. Når Danmark ikke rammer førstepladsen, skyldes det især landets produktion af olie og naturgas i Nordsøen.

Swcheiz indtager førstepladsen tæt efterfulgt af Norge, Sverige og Danmark i WEF’s nye rapport, der rangerer 127 lande i forhold til bæredygtighed og vedvarende energi. .

27.03.2017

CSR.dk

Rapporten rangerer 127 lande efter deres arbejde med at udvikle og implementere vedvarende energi, der både er sikker og til at betale. Og her har Danmark sneget sig en plads op af listen i forhold til sidste år og placeret sig som det fjerde mest bæredygtige land.

”Formålet med Global Energy Architecture Performance Index er at rette opmærksomheden på de enkelte landes position, når det gælder miljømæssig bæredygtighed samt energiadgang og -sikkerhed i forening med økonomisk vækst og udvikling”, siger Roberto Bocca, direktør i World Economic Forum med ansvar for energi og basisindustrier, til Finans.

Når Danmark ikke ligger helt i spidsen, skyldes det landets olie- og naturgasproduktion i Nordsøen, der medfører en høj udledning af kvælstoffilter, også kaldet NOx. Den høje udledning af de sundhedsskadelige stoffer placerer os helt nede på en 118. plads i forhold til andre landes NOx-udledning.

I stedet indtager Schweiz den grønne førertrøje, tæt efterfulgt af Norge og Sverige på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

De store lande sakker bagud
Mens et lille land som Danmark ligger helt i toppen af listen, sakker store økonomier som USA og Kina gevaldigt bagud.

Overordnet lander USA på en 52. plads ud af de 127 lande, mens Kina ligger helt nede på en 95. plads. Sidstnævnte skyldes især, at det befolkningsrige land alene står for halvdelen af det globale forbrug af kul.

Læs også: Fart på den vedvarende energi i UK

Kinas præsident Xi Jinping har dog i en aftale med USA tidligere præsident Barack Obama forpligtet landet til at omstille til bæredygtig energi, og at det nuværende tårnhøje energiforbrug skal være dalende inden år 2030. Det er mere, end hvad man kan sige om USA’s famøse leder, Donald Trump, der som bekendt ikke vil sætte en grøn kurs med hverken politik eller udtalelser.

Se WEF’s rangering og læs rapporten her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online