Danmark er europamester i skrald

Mængden af affald hver enkelt dansker producerer, er vokset med 40 procent siden 1994 og vi har nu førstepladsen i hele Europa. Miljøministeren kalder til handling.

14.04.2010

CSR.dk

I 1992 vandt Danmark EM i fodbold til glæde for hele folket. I 2010 er vi endt øverst på skamlen i endnu et europæisk 'mesterskab'. Desværre er det i produktion af skrald pr. indbygger at danskerne nu, ifølge ny statistik fra Eurostat, befinder sig på førstepladsen, skriver Berlingske Tidende.

Statistikken viser samtidig, at de danske affaldsmængder er vokset med 40 procent mellem 1994 og 2008, og samlet vækker tallene selvsagt knap så meget begejstring som resultatet hin juni i ’92.

Miljøminister Karen Ellemann (V) vil derfor have danskerne til at smide mindre ud, ligesom virksomhederne skal til at genbruge mere. Hun lancerer af samme årsag en strategi, der skal få forbrugerne til at producere mindre affald over en bred kam, herunder mindre madspild, og købe flere produkter, der er genanvendelige, langtidsholdbare og bæredygtigt producerede.

For virksomhedernes vedkommende skal der fokuseres mere på cradle to cradle-princippet, et princip virksomhederne ifølge ministeren bør bruge ikke kun i produktionen, men også i deres branding.

På længere sigt vil Karen Ellemann have iværksat en plan for aktivt at begrænse affaldsmængderne fra både de private forbrugere og erhvervslivet, ligesom det skal undersøges, hvorvidt organisk affald kan anvendes til produktion af biogas, i stedet for blot at blive kørt til forbrænding.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart