Danmark begynder formodentlig at afsætte grønne statsobligationer i 2021

Regeringen forventer, at der i 2021 kan træffes beslutning om udstedelse af de første grønne danske statsobligationer.

18.03.2021

CSR.dk

Nationalbanken udpegede i slutningen af 2020 Danske Bank, Nordea og BNP Paribas som rådgivere, der skulle undersøge Danmarks muligheder for at afsætte grønne danske statsobligationer i fremtiden. Nu er Finansministeriet klar med en udmelding om, hvornår det bliver aktuelt.

Det skriver Børsen.

“Det forventes, at der i 2021 kan træffes beslutning om udstedelse af de første grønne danske statsobligationer i løbet af 2021. Aktuelt drøftes bl.a. rammerne for udstedelserne med eksterne parter,” skriver Finansministeriet i en mail til Børsen, hvor man samtidig oplyser, at den endelige beslutning ikke er taget endnu.

Læs også: PFA Pension støtter poster, der er direkte modstridende med Paris-målene

Timingen for at komme ud med en grøn obligation er god lige nu, mener flere eksperter, da efterspørgslen er der.

Det danske lånebehov er samtidig steget kraftigt under coronakrisen og regeringen forventer at skulle finde 247 milliarder hos investorer og statens egen konto i Nationalbanken for at finansiere driften af den offentlige sektor.

Der er endnu ikke meldt noget ud fra regeringens side om, hvilken model man vil gå i markedet med, og hvor meget man kan og vil låne grønt.

Udfordringen bliver ifølge Nordea at dokumentere, hvilke udgifter der er grønne, så man ikke bruger penge, der skulle være gået til noget grønt, på noget, der ikke er det.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense