Danica Pension fremhæves for arbejde med natur og klima

Naturkrisen er muligvis større end klimakrisen, men det afspejler sig ikke i de investeringer pensionsselskaberne foretager for danskernes pensionskroner. Enkelte virksomheder er dog ved at vågne op, og det glæder generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.

Skovrydning til fordel for dyrkelse af for eksempel soya er en af de store syndere i naturkrisen.

11.03.2022

CSR.dk

Biodiversitetskrisen kan potentielt være større end klimakrisen, vurderer eksperter og FN. Sådan skriver Børsen Bæredygtig.

Alligevel er det, ifølge en ny rapport udgivet af WWF, ikke et område, som pensionsselskaberne ikke tilgodeser i tilstrækkelig høj grad, når de prioriterer deres investeringer. Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden kalder det et “kæmpe problem”, da naturen og klimaet hænger uløseligt sammen. Han hentyder særligt til investeringer i virksomheder, der er medvirkende til afskovning, der er en af de store syndere i naturkrisen.

Emnet begynder dog at røre på sig hos enkelte pensionsselskaber. Særligt Danica Pension udmærker sig ved at arbejde systematisk med naturen, hvor man er parat til at ekskludere selskaber, der ikke tager ansvar for biodiversitet. I 2021 sagde selskabet eksempelvis farvel til tre brasilianske fødevareselskaber, da virksomhederne var afhængige af store mængder soja, som bidrager til afskovning med tab af biodiversitet til følge.

Læs også: Ny WWF-rapport: Brug for et grønt sprint i pensionssektoren

“Virksomheder skal tage et langt større ansvar for, hvordan de kan nedbringe deres negative påvirkning på biodiversiteten. De skal være med til at bevare og genoprette økosystemerne som at bruge færre ressourcer med cirkulære principper, være med til at genskabe og beskytte vandområder og skove,” siger Danica Pensions chef-esg-specialist Mads Steinmüller.

Bo Øksnebjerg er begejstret for Danicas strategi, og han udtaler at "det er første gang, jeg har hørt, at nogen vil behandle det (naturkrisen red.) i deres aktive ejerskab på lige fod med klima."

Læs også: De danske pensionsselskaber investerer fortsat store summer i sort energi

Pensiondanmark har ligeledes meldt ud, at de kommer til at arbejde mere systematisk med biodiversitet. Sidste år gik pensionskassen med i initiativet Finance for Biodiversity Pledge, som 84 finansielle institutioner verden over har tilsluttet sig for at bevare natur og arter. Pensionskassen afventer dog FN’s biodiversitetskonference til maj, hvor der ventes at blive vedtaget globale mål for at mindske naturkrisen.

“Vi håber, vi får en slags biodiversitetens Paris-aftale. Så vi har et godt udgangspunkt for at gå i dialog med selskaber om, hvordan de vil leve op til verdensmålene og de krav, som verdenssamfundet helt rimeligt venter af ansvarlige virksomheder, der lever af naturressourcer. Hvis man ikke er parat til det, kan der være en hård linje for, hvem vi vil investere i,” siger Pensiondanmarks esg-chef Jan Kæraa Ramussen.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Risici og muligheder i byggeriets værdikæder

På dette arrangement stiller vi skarpt på, hvordan byggeriets virksomheder kan håndtere risici og udnytte muligheder i værdikæden.

Dato

05.03.2026

Tid

14:00

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn