Dagbog fra Mellemøsten

Connie Hedegaard skriver hjem fra World Economic Forum i Sharm El Sheik i Ægypten. Her mødes hun med nøgleaktører fra regionen, blandt andet Ægyptens premierminister Ahmed Mahmoud Nazif:

19.05.2008

CSR.dk

"Man skal alligevel læse meget, før øjnene falder ud: Til World Economic Forums store møde i Mellemøsten har britiske The Times kendt sin besøgelsestid: Uden for mødelokalerne ligger et flot, glittet tillæg, der fortæller gode historier om, hvordan der er gang i udviklingen i Mellemøsten. Mit blik falder på en rent ud fantastisk historie om, hvordan henholdsvis designerfirmaet Armani og konkurrenten Versace hver især er ved at bygge et syvstjernet hotel i Dubai. Armanis bliver verdens hidtil største bygning med 180 etager (!), mens jeg ærligt må indrømme, at Versaces planer overgår selv de vildeste fantasier. Ud over at hotellet i sig selv er et overdådigt palads, har man også planer om bagved bygningen at ”bygge” en regnskov, som skal skabe en behagelig udendørs temperatur til gæsterne. Der skal blandt andet være en let douche af vand, som løbende sikrer, at temperaturen udendørs aldrig overstiger 30 grader. Som bekendt lidt af en opgave i Dubai.

Vanvittigt? Jamen, det bliver værre endnu. For når der er meget varmt, bliver sand som bekendt også vældig varmt, og det går jo ikke. De fine gæster skulle jo nødig brænde fodsålerne, når de bevæger sig – som det hedder fra i artiklen – fra stranden til baren. Jamen, det kan man da ikke gøre noget ved, tænker læseren måske nu. Men jo: Man vil etablere ”a sub sand cooling system” – altså et system, der vil køle sandet ned.

Det er stærke sager for en klima- og energiminister, der er i Mellemøsten for at fornemme, hvordan vi skal få stykket en bæredygtig klimaaftale sammen. Menneskets evne til at finde på nye energiforbrugende goder er i forvejen næsten uden ende, men dette tager da prisen.

Når man så er lige ved at opgive ævred, er det godt at møde Ægyptens premierminister Ahmed Mahmoud Nazif, som kan fortælle, hvordan Ægypten nu har sat ambitiøse mål for vedvarende energi. Ægypterne prøver at koordinere deres energiforsyning med Saudi Arabien, fordi saudierne bruger meget energi midt på dagen (hvor de har brug for køling), mens ægypternes største energiforbrug ligger om aftenen.

Hvis deres respektive største energileverandører koordinerer tingene, vurderer de, at det kan give en samlet energibesparelse på ikke mindre end 15 procent. Endelig kan den ægyptiske premierminister også fortælle, hvordan de har fokus på produktion af biobrændstoffer. Vel at mærke kun de bæredygtige, fordi de i den grad frygter – hvilket også fremgik af præsident Mubaraks åbningstale til konferencen i søndags – at verden begår en fatal fejl, hvis man fremmer biobrændstoffer produceret på afgrøder, der i stedet burde bruges på at brødføde mennesker.

Det er også rigtig godt at møde sultan Jaber fra Abu Dhabi – et af de arabiske emirater – som er i gang med at realisere en vision om at etablere en hel by baseret på energirigtige løsninger. Ligesom vi har været førende, når det gjaldt den gamle fossile teknologi, bør vi i Mellemøsten også blive førende i verden, når det gælder nye energiløsninger som vedvarende energi, lyder det. Har du nogle virksomheder, der vil være med, spørger han og betoner, at de rigtig gerne vil samarbejde med Danmark, hvorfor han inviterer mig til Abu Dhabi, hvor ifølge ham verdens hidtil største konference om vedvarende energi vil finde sted til januar. Dén tror jeg da lige, vi skal få sat i kalenderen. For godt nok er der stadig store barrierer også i Mellemøsten, når det gælder at få en fremtidig aftale i hus, men det er da stærkt livsbekræftende, at der også i denne region er mennesker med både visioner og evne, vilje og kapital til at føre dem ud i livet, der har forstået, at kun hvis vi gør tingene mere intelligent i fremtiden vil vi kunne skabe vækst og udvikling til de mange mennesker på kloden, der endnu ikke har fået del i goderne.

Næste punkt på dagsordenen er mødet med Saudi Arabiens industriminister. Det bliver spændende at se, om der også fra dette helt centrale mellemøstlige land er nye toner …"

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København