Dagbog fra Mellemøsten

Connie Hedegaard skriver hjem fra World Economic Forum i Sharm El Sheik i Ægypten. Her mødes hun med nøgleaktører fra regionen, blandt andet Ægyptens premierminister Ahmed Mahmoud Nazif:

19.05.2008

CSR.dk

"Man skal alligevel læse meget, før øjnene falder ud: Til World Economic Forums store møde i Mellemøsten har britiske The Times kendt sin besøgelsestid: Uden for mødelokalerne ligger et flot, glittet tillæg, der fortæller gode historier om, hvordan der er gang i udviklingen i Mellemøsten. Mit blik falder på en rent ud fantastisk historie om, hvordan henholdsvis designerfirmaet Armani og konkurrenten Versace hver især er ved at bygge et syvstjernet hotel i Dubai. Armanis bliver verdens hidtil største bygning med 180 etager (!), mens jeg ærligt må indrømme, at Versaces planer overgår selv de vildeste fantasier. Ud over at hotellet i sig selv er et overdådigt palads, har man også planer om bagved bygningen at ”bygge” en regnskov, som skal skabe en behagelig udendørs temperatur til gæsterne. Der skal blandt andet være en let douche af vand, som løbende sikrer, at temperaturen udendørs aldrig overstiger 30 grader. Som bekendt lidt af en opgave i Dubai.

Vanvittigt? Jamen, det bliver værre endnu. For når der er meget varmt, bliver sand som bekendt også vældig varmt, og det går jo ikke. De fine gæster skulle jo nødig brænde fodsålerne, når de bevæger sig – som det hedder fra i artiklen – fra stranden til baren. Jamen, det kan man da ikke gøre noget ved, tænker læseren måske nu. Men jo: Man vil etablere ”a sub sand cooling system” – altså et system, der vil køle sandet ned.

Det er stærke sager for en klima- og energiminister, der er i Mellemøsten for at fornemme, hvordan vi skal få stykket en bæredygtig klimaaftale sammen. Menneskets evne til at finde på nye energiforbrugende goder er i forvejen næsten uden ende, men dette tager da prisen.

Når man så er lige ved at opgive ævred, er det godt at møde Ægyptens premierminister Ahmed Mahmoud Nazif, som kan fortælle, hvordan Ægypten nu har sat ambitiøse mål for vedvarende energi. Ægypterne prøver at koordinere deres energiforsyning med Saudi Arabien, fordi saudierne bruger meget energi midt på dagen (hvor de har brug for køling), mens ægypternes største energiforbrug ligger om aftenen.

Hvis deres respektive største energileverandører koordinerer tingene, vurderer de, at det kan give en samlet energibesparelse på ikke mindre end 15 procent. Endelig kan den ægyptiske premierminister også fortælle, hvordan de har fokus på produktion af biobrændstoffer. Vel at mærke kun de bæredygtige, fordi de i den grad frygter – hvilket også fremgik af præsident Mubaraks åbningstale til konferencen i søndags – at verden begår en fatal fejl, hvis man fremmer biobrændstoffer produceret på afgrøder, der i stedet burde bruges på at brødføde mennesker.

Det er også rigtig godt at møde sultan Jaber fra Abu Dhabi – et af de arabiske emirater – som er i gang med at realisere en vision om at etablere en hel by baseret på energirigtige løsninger. Ligesom vi har været førende, når det gjaldt den gamle fossile teknologi, bør vi i Mellemøsten også blive førende i verden, når det gælder nye energiløsninger som vedvarende energi, lyder det. Har du nogle virksomheder, der vil være med, spørger han og betoner, at de rigtig gerne vil samarbejde med Danmark, hvorfor han inviterer mig til Abu Dhabi, hvor ifølge ham verdens hidtil største konference om vedvarende energi vil finde sted til januar. Dén tror jeg da lige, vi skal få sat i kalenderen. For godt nok er der stadig store barrierer også i Mellemøsten, når det gælder at få en fremtidig aftale i hus, men det er da stærkt livsbekræftende, at der også i denne region er mennesker med både visioner og evne, vilje og kapital til at føre dem ud i livet, der har forstået, at kun hvis vi gør tingene mere intelligent i fremtiden vil vi kunne skabe vækst og udvikling til de mange mennesker på kloden, der endnu ikke har fået del i goderne.

Næste punkt på dagsordenen er mødet med Saudi Arabiens industriminister. Det bliver spændende at se, om der også fra dette helt centrale mellemøstlige land er nye toner …"

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S