”Det skal være nemmere at finde Holger”

FSR – danske revisorer vil have nem adgang til data for samfundsansvar, bæredygtighed og klima, som desuden skal være nemmere at sammenligne. Det er en vigtig del af opskriften på en vinder-rapport i konkurrencen om CSR-prisen 2020.

CSR Prisen 2020 vil bl.a. fokusere på at få mere af det til venstre og mindre af det til højre. Med andre ord: klar fremstilling af data, som er nemt at fokusere ind på og ikke noget, læseren selv skal prøve at finde i et mix af informationer. .

03.04.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der er lang tid til 26. oktober 2020, men allerede nu kan man melde sig i opløbet om en af de to udgaver af CSR Prisen 2020, som i langt over 20 år har vist, hvordan rapportering ser ud, når det ”ser godt ud”.

I lighed med sidste år uddeles prisen i to kategorier: noterede og ikke-noterede selskaber med flere end 250 ansatte. De første 25 virksomheder i hver kategori (målt på omsætning) er udvalgt på forhånd, men som noget nyt kan man selv indsende sin rapport til bedømmelse og deltagelse i konkurrencen.

”Vi håber, at der dukker nogle flere virksomheder op, som gør det virkeligt godt, men som bare ikke er på en af de to top25-lister,” siger Birgitte Mogensen, som er formand for FSR’s Udvalg for Samfundsansvar og Bæredygtighed (som indtil for kort tid siden hed CSR-udvalget).

Birgitte Mogensen er formand for Udvalget for samfundsansvar og bæredygtighed hos FSR - danske revisorer. .

Hvem er gode til at give overblik over data?
Hvert år kigger dommerkomiteen på, om man ”har det hele med” og lever op til kriteriet som rollemodel for god rapportering. Men hvert år har FSR også defineret særlige fokusområder. I 2020 handler det om klima og om præsentation af data.

Lad os tage det sidste først: Overblik af data – er der en præsentation og en overskuelig oversigt over data, og er man god til at forklare udviklingen i ens indsats ved brug af data.

”Man kan sammenligne det med Find Holger-bøgerne. Det er jo ofte udfordrende og sådan er det i dag også tit, når man vil finde centrale performance-data i virksomhedernes CSR/bæredygtighedsrapporter. Målet er, at det skal være nemmere at finde Holger, for dem, som har brug for det,” forklarer Birgitte Mogensen.

De betragtninger stemmer også overens med en rapport fra tidligere i år, hvor The Alliance for Corporate Transparency havde analyseret 1.000 europæiske rapporter om samfundsansvar. Konklusionen i denne var, at det – i langt de fleste rapporter – var endog meget svært at danne sig et overblik over performance og udviklingen i denne på baggrund af data.

FSR ønsker at få data gjort centrale i rapporteringen om samfundsansvar etc., så dem, der står udenfor og kigger ind i virksomheden bliver bedre hjulpet.

”F.eks. hvis man skal beslutte sig for eller imod købet af aktier i en virksomhed og i den forbindelse gerne vil sammenligne virksomheder og benchmarke dem: Er der så nogle ESG-performancedata med forklaring som gør det nemmere at vurdere, om virksomheden er rustet til fremtiden? Godt præsenterede og sammenlignelige data hjælper dens slags beslutninger,” konstaterer Birgitte Mogensen.

Hvordan laver man solid klimarapportering?
Det andet særligt udvalgte fokusområde for 2020 er klimarapportering, fordi det er en af de vigtigste drivere og største megatrends i disse år..

”Vi kommer blandt andet til at se på, hvordan man arbejder strategisk med klima, på kort og på langt sigt, i egen virksomhed samt i sin værdikæde. Og selvfølgelig med fokus på om der er med tal, der understøtter det, man fortæller, som man gør og planlægger at gøre,” siger Birgitte Mogensen.

Det er jo sådan set de samme kriterier, som hele rapporten bedømmes på – hvert år. Det nye er, at FSR i år kommer til at tage luppen frem og se nærmere på netop klima-arbejdet. Bl.a. fordi der i disse år bliver sat mange 2030 og 2050-mål for netop klima-området.

FSR understreger, at det er fuldt forståeligt, at man slet ikke har alle svarene, men man bør kunne sige noget om, hvilke veje man vil gå ud af. Bliver det samarbejder med andre eller kan man selv udvikle de nødvendige løsninger? Forventer man en teknologisk udvikling og inden for hvilke felter, som skal udgøre en god del af løsningen?

”Man skal vise, at man forstår sit CO2-aftryk og ved, hvilke af ens muskler, der er den største. Og så skal man udstikke retningen. Det duer ikke, hvis det er afkoblet, så man sætter sig et mål langt ude i fremtiden, men i øvrigt kun beskriver, hvad man lavede i går.  Så får man et lidt for stort hul i fortællingen,” siger Birgitte Mogensen.

Sådan kommer du med
Vil du have din virksomheds rapport med i konkurrencen? Så skal du indstille den før 2. juni 2020.

Detaljer om CSR Prisen 2020, årets kriterier og dommerpanel, hvordan man indstiller sin rapport mv., samt listen med de 50 virksomheder, der allerede er udvalgt, kan findes her. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: rapportering

Hvad er status på CSR og bæredygtighedsrapportering i 2020? CSR.dk præsenterer de seneste analyser på området og ser på svarene fra danske stakeholders på Erhvervsstyrelsens høring angående revision af årsregnskabslovens paragraf 99A. 

Relateret indhold

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Parlamentet siger nej til Omnibus-forslag – virksomheder må fortsat vente på klarhed om ESG-krav

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen er klar med nye skabeloner til bæredygtighedspolitikker – få dem her

31.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Forslag til nye bæredygtighedsstandarder lover færre datapunkter, men ikke tilstrækkelige byrdelettelser

23.10.2025Klimaklar

Sponseret

Nu bruger FLEYE Copenhagen meget mindre tid på dataindsamling

22.10.2025Valified

Sponseret

ESG presser sig på: Autobranchen er officielt udpeget som risikosektor

20.10.2025BSR

Sponseret

EU Omnibus: Challenges and Opportunities of the Parliament’s Proposed Changes to the CSDDD

20.10.2025Valified

Sponseret

Dokumentation, data og drift: Derfor skal servicebranchen handle på ESG nu

10.10.2025CSR.dk

Nyt initiativ vil gøre klimatal lige så nemme som finansielle nøgletal

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom